LATVIJAS PEDAGOĢIJAS DIŽGARAM LEONARDAM ŽUKOVAM ŠOGAD APRITĒTU 100 GADI Drukāt
Ceturtdiena, 25 augusts 2022 20:51

Arī var bū kā pirmā bildīte 22022.gada 26.augustā bijušajam Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) profesoram un Goda biedram, Dr. habil. paed., Valsts emeritētajam zinātniekam, Triju zvaigžņu ordeņa virsniekam, Baltijas Pedagoģijas vēsturnieku asociācijas dibinātājam Leonardam Žukovam apritētu 100 (26.08.1922 – 17.05.2019).

Darba gadi LSPA: 1983. – 2009. Pedagoģijas, psiholoģijas, treniņu teorijas un pedagoģisko prakšu katedrā (TEORIJAS katedra), kurā docēja visus priekšmetus “Pedagoģijā, didaktikā un pedagoģijas vēsturē”.

Bijis arī vēstures skolotājs, Daugavpils Universitātes mācībspēks, Jaunpils vidusskolas direktors, strādājis Pedagoģijas zinātniski pētnieciskajā institūtā, Latvijas Universitātes Pedagoģijas fakultātē. Zinātnē īpaši atzīmējams profesora devums pedagoģijas vēsturē. Kā L.Žukova 90. jubilejas gadā rakstījusi profesore Iveta Ķestere: “Viņš tēvzemes skolotāju izglītību ir izpētījis no pašiem tās pirmsākumiem līdz pat mūsu dienām, veltot šim uzdevumam garus sava mūža gadus un savus pētījumus apkopojot vairākās grāmatās un zinātniskos rakstos”.

Profesora personība un viņa veikums labi zināms ne vien Latvijas, bet arī Baltijas valstu pedagogu saimei, jo kopš 1999. gada, kad viņa vadībā sāka darboties Baltijas Pedagoģijas vēsturnieku asociācija (BPVA), tika atsākta 20.gadsimta 70.gados iedibinātā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pedagoģijas vēsturnieku sadarbība. Asociācijas centrs joprojām ir LSPA, kuras rektori vienmēr bijuši aktīvi asociācijas darba atbalstītāji.

Pirms 10 gadiem profesors rakstīja: “Esmu ļoti gandarīts un pateicīgs Latvijas, Lietuvas un Igaunijas BPVA nodaļu biedriem par mūsu sekmīgo kopdarbību. Tikai vienoti darbojoties, mēs varam gūt paliekošus panākumus. Izvērtējot mūsdienās veiktos pētījumus un atziņas, neaizmirsīsim arī pagātnes pozitīvo pieredzi! Neaizmirsīsim tos, kuri strādājuši mūsu tautas kultūras, izglītības, zinātnes jomā un kuru augstākais apbalvojums bijis viņu pašu iekšējais gandarījums par dzīvē paveikto”.

Profesors noteikti bija gandarīts par savu un mūsu kopējo veikumu.  Simtgadē viņu pieminēs LSPA bijušie kolēģi, vairāku Latvijas augstskolu, kā arī Klaipēdas, Viļņas, Tallinas, Tartu, Leipcigas universitāšu mācībspēki, pedagoģijas vēsturnieki, vairāku viņa darbu līdzautore profesore Anna Kopeloviča Amerikā un daudzi jo daudzi bijušie skolēni, studenti un darba kolēģi. Leonarda Žukova atdusas vieta ir Vecajos Mārupes kapos, ko 26. augustā rotās daudzu viņam mīļu cilvēku un domubiedru nestie ziedi.

Par L. Žukova dzīvesdarbību vairāk lasīt:
  - Pedagoģiskā doma Latvijā no 1940. gada  līdz mūsu dienām. Rīga, Puse, 1998., 145. – 151. lpp.
  - Skolotājs no tautas dzīlēm. Rīga, RaKa, 2002., 150 lpp.
  - Profesors Leonards Žukovs Baltijas pedagoģijas vēsturē. Rīga, RaKa, 2012., 88 lpp.

Informāciju sagatavoja:
Aīda Krūze, LU emeritētā profesore
Žermēna Vazne, LSPA profesore

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv