Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes VALTERS ĀBOLIŅŠ IEGUVIS DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARĒ
VALTERS ĀBOLIŅŠ IEGUVIS DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARĒ Drukāt
Otrdiena, 26 jūlijs 2022 08:48

LSPA IMG 348829.jūnijā Sporta zinātnes promocijas padome vienbalsīgi lēmusi piešķirt Valteram ĀBOLIŅAM - Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) doktorantam, Elektronikas un datorzinātņu institūta (EDI) pētniekam, zinātniskā doktora grādu (Ph.D.) Veselības un sporta zinātnes nozares sporta teorijas un vēstures apakšnozarē par promocijas darbu “Plaukstas pirkstu radītā spēka un to savstarpējās atkarības izmaiņas izometriskos uzdevumos”.

Darbs tapis pamatojoties uz piecām Āboliņa oriģinālajām publikācijām, kas veido tematiski vienotu zinātnisko publikāciju kopu. Pēc šādas metodes izstrādāts promocijas darbs LSPA Veselības un Sporta zinātnes promocijas padomē tika skatīts pirmo reizi.

Valtera Āboliņa darba kopsavilkums (PDF)

Kopsavilkums angļu valodā (PDF)

Sporta zinātnes promocijas padomes sēdē, prezentējot savu pētījumu, V.Āboliņš  pastāstīja, ka apkopojis piecus atsevišķus, bet savstarpēji saistītus, zinātnisko pētījumu rezultātus par plaukstas pirkstu motoro kontroli un to stabilitāti dažādos uzdevumos.

“Pirmo reizi pētīta plaukstas pirkstu savstarpējās atkarības stabilitāte izometriskos uzdevumos, kuros nemainās muskuļu garums. Apkopoti zinātniskās literatūras dati par plaukstas pirkstu savstarpējo atkarību un aprakstīts šī fenomena iespējamais mehānisms,” uzsvēra darba autors.

Āboliņš informēja, ka: “Izpētīts spēka zuduma fenomens izometriskos uzdevumos, kā arī spēka palielināšanās “pakļautajos” pirkstos. Lai arī mani pētījumi ir fundamentāli, tie ir nozīmīgi vairākās lietišķās jomās, piemēram kustību rehabilitācijā un sportistu apmācībā dažādos sporta veidos, piemēram šaušanas disciplīnās un klinšu kāpšanā, kā arī kustību traucējumu ārstēšanā pacientiem ar neiroloģiskiem traucējumiem un ergonomikā.”

Īpašus pateicības vārdus Āboliņš veltīja sava promocijas darba zinātniskajam vadītājam LSPA Anatomijas, fizioloģijas, bioķīmijas, biomehānikas, higiēnas un informātikas katedras profesoram, Dr. habil. paed. Jānim Lankam un darba zinātniskajam konsultantam ASV Pensilvānijas Štata universitātes profesoram Ph.D. Markam Latašam (Mark Latash), kā arī LSPA zinātniskajai sekretārei, asociētajai profesorei Irēnai Dravniecei.

Promocijas padomes noteiktie recenzenti: Lietuvas Sporta universitātes profesors, Ph.D. Aivaras Ratkevicius; Igaunijas Tartu Universitātes profesors, Ph.D. Mati Pasuke (Mati PÄÄSUKE), kurš ir arī LSPA Promocijas padomes eksperts, un Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Dr. med. Ivars Vanadziņš.

Informāciju un foto sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe–Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv