Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes SAGATAVOTI METODISKIE IETEIKUMI SPORTA PSIHOLOGA DARBAM
SAGATAVOTI METODISKIE IETEIKUMI SPORTA PSIHOLOGA DARBAM Drukāt
Svētdiena, 21 augusts 2022 13:03

IMG 2949 2.Latvijas Sporta psiholoģijas asociācija sagatavojusi un izdevusi metodiskos ieteikumus sporta psihologa darbam latviešu un angļu valodā. No Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) metodisko ieteikumu sagatavošanā piedalījušās sertificētas psiholoģes: profesore, Mg. psych., Dr. paed. Žermēna Vazne un vieslektore, Akadēmijas doktorante, Mg. paed., Mg. psych., Gundega Ulme, kā arī vēl divas asociācijas locekles, sertificētas psiholoģes: Dr. psych. Irina Simoņenkova un Mg. psych. Dace Eikena.

Metodiskajos ieteikumos sporta psihologa darbam, apkopoti būtiskākie psiholoģiskā darba aspekti, strādājot sporta vidē.

Viena no izdevuma recenzentēm, Psihologu sertifikācijas padomes priekšsēdētāja, 2021. gada balvas “Gada psihologs 2021” laureāte, Mg. psych. Rita Niedre: “Metodiskajā materiālā detalizēti un vispusīgi izklāstīta psihologa profesionālā darbība sporta vidē. Tas ir noderīgs gan psihologiem, kuri profesionālo darbību veic sporta vidē, gan psihologiem, kuri tikai plāno savas profesionālās darba gaitas saistīt ar sporta vidi. Izdevumā minēti ikdienas prakses piemēri, kuri komentēti atbilstoši psihologa darba tiesiskajiem un ētiskajiem regulējumiem.”

Izdevumā nodaļās analizēts sporta psihologa profesionālās darbības pamatojums un sniegts ieskats sportista psiholoģiskajā novērtējumā. Apkopotas arī sporta psihologa pienākumu veikšanai nepieciešamās kompetences un prasmes.

Tālākajās nodaļās aprakstīta psiholoģiskā darba specifika, strādājot ar dažāda līmeņa un sagatavotības sportistiem, sākot no augstu sasniegumu sporta līdz darbam bērnu un jauniešu sportā, kā arī sporta iestādēs. Akcentēta arī psihologa darba specifika sporta klubā vai sporta komandā.

Profesionālās ētikas jautājumi papildināti ar piemēriem – ētiskām dilemmām, ar kurām var sastapties psihologi darbā sporta vidē.

Nobeigumā aprakstīta psihologa profesionālās kompetences pilnveide sporta jomā un sniegts būtiskāko jēdzienu skaidrojums. Darbam pievienots svarīgākās literatūras avotu saraksts un pielikums ar Antidopinga noteikumu pārkāpumu pantiem.

Metodiskie ieteikumi lasāmi LSPA Sporta nozares bibliotēkā (Rīgā, Brīvības gatvē 333, 5.stāvā), kā arī tuvākajā laikā tie būs pieejami Latvijas Sporta psiholoģijas asociācijas mājaslapā – PDF formā, bez maksas.

IMG 295  2

ZINĀŠANAI
2004.gada 3.augustā Latvijā, sadarbībā ar Eiropas Sporta psiholoģijas federāciju (European Federation of Sport Psychology), nodibināta Latvijas Sporta psiholoģijas asociācija. Tās mērķis ir veicināt asociācijas biedru profesionālās kvalifikācijas celšanu, veicinot informācijas apmaiņu ar kolēģiem Eiropā un asociācijas biedru vidū. Šobrīd Latvijas sporta psiholoģijas asociācija apvieno psihologus, kas strādā sporta vidē un, kas atbilstoši Psihologu likumā noteiktajam, ir sertificēti kādā no sešām reglamentētajām psihologu profesionālās darbības jomām.

Informāciju apkopoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
sadarbībā ar profesori Žermēnu Vazni, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv