MEHANIZĒTĀ KĀJNIEKU BRIGĀDE UN LSPA SEMINĀRĀ SPRIEŽ, KĀ UZLABOT KARAVĪRU FIZISKO SAGATAVOTĪBU Drukāt
Ceturtdiena, 19 maijs 2022 12:16

05 12 LSPA VIZITE-3
Atrast jaunas un efektīvas iespējas, kā varētu uzlabot karavīru fizisko sagatavotību – šāds bija Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA), Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijas (NAA) un Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes rīkotā ideju apmaiņas semināra “Sports un aizsardzība” galvenais mērķis.

Tajā akadēmiju vadības pārstāvji un Mehanizētās kājnieku brigādes vadība un karavīri, apmainoties idejām, diskutējot un pārrunājot turpmākās sadarbības perspektīvas, nonāca pie kopīga secinājuma – lai karavīru fiziskā sagatavotība tiktu uzlabota vēl vairāk, jābūt ciešākai militārās un zinātniskās jomas mijiedarbībai. 

Ideju apmaiņu semināra, kas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Ādažu militārajā bāzē norisinājās 12. maijā, galvenais uzsvars tika likts uz Mehanizētās kājnieku brigādes un LSPA jau esošo un turpmāko sadarbību sporta jomā, lai uzlabotu karavīru fizisko sagatavotību un tādējādi arī valsts aizsardzības spējas kopumā.

Nu jau pāris gadus Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, sadarbojoties ar bruņotajiem spēkiem un Latvijas Nacionālo aizsardzības akadēmiju, apmācījusi vairākus NBS karavīrus profesionālās pilnveides izglītības programmā “Pamatzināšanas sporta trenera “C” kategorijas sertifikāta iegūšanai”. Lai arī tas ir būtisks ieguldījums, lai celtu karavīru fizisko sagatavotību, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers norāda, ka nepieciešams rast jaunas iespējas, lai fiziskā sagatavotība viņa komandētajā brigādē būtu vēl labāka. Tajā būtiska loma ir sadarbībai ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju, jo abas puses var dalīties pieredzē un idejās.

“Es gribētu teikt, ka sports ir mūsu ikdiena, bet tā diemžēl nav. Mums vēl ir tāls ceļš ejams, lai nonāktu līdz plānveidīgai fiziskās sagatavotības celšanai mūsu karavīriem. Jāatzīmē gan, ka līdz šim sagatavotie “C” kategorijas treneri ir ļoti liels pienesums, bet, tā kā esam mehanizējušies jeb kļūstam par cilvēkiem, kuri no transportlīdzekļiem izkāpj tikai tad, kad citādāk nevar, karavīru fizisko sagatavotību celt un uzturēt ir īpaši būtiski,” sacīja pulkvedis S. Gaugers.

05 12 LSPA VIZITE-1 2

Prieku par iespēju gan viesoties NBS bāzē, gan arī dalīties idejām izteica arī LSPA rektors profesors Juris Grants. Viņš stāsta, ka sadarbība ar aizsardzības resoru izveidojusies jau sen, savukārt pirms diviem gadiem LSPA bija iespēja piedalīties Aizsardzības ministrijas organizētajā valsts aizsardzības tematikai veltītajā seminārā, kas bijis ļoti vērtīgs pasākums, kurā piedalījās gan augstskolu rektori, gan pašvaldību vadītāji.

“Šajā pasākumā runājām, kā kopīgi varam veidot spēcīgu mūsu valsts aizsardzību. Šobrīd LSPA būtiskākais uzdevums šajā ziņā, protams, ir domāt par mūsu programmu valsts aizsardzības mācības skolotāju sagatavošanai, kā to integrēt izglītības sistēmā,” saka profesors.

Savukārt sporta tematikai veltītajā seminārā bijusi aktīva domu apmaiņa, kas ir ļoti laba mijiedarbība un iespēja vienam no otra mācīties.

“21. gadsimts ir mācīšanās gadsimts un nākotnē vajadzētu vairāk mācīties caur praksi, kā arī stiprināt mācīties prasmes kā tādas. Mēs esam konsultanti un skolotāji, kuri audzēknim parāda ceļu – nevis iedod gatavu zivi, bet gan iedod makšķeri, lai jaunais cilvēks paša spēkiem šo zivi iegūst. Tas ir LSPA kopīgais uzdevums, domājot par valsts aizsardzību,” pauž J. Grants.  

Savukārt, runājot par Mehanizētās kājnieku brigādes un viņa vadītās akadēmijas turpmākās sadarbības perspektīvām, viņš uzskata, ka, lai sasniegtu kopīgo mērķi – uzlabot karavīru fizisko sagatavotību – būtu nepieciešama ciešāka militārās un zinātniskās jomas mijiedarbība.

“Mums ir ļoti laba pētniecības laboratorija. Manuprāt, mūsu pētnieka prezentācija par sporta zinātni “Karavīru fiziskās sagatavotības novērtēšana” pārliecināja mūsu kolēģus, ka, izmantojot jaunāko pētniecību un rezultātus, kurus mēs interpretējam, varama atrast pareizo ceļu, kā sagatavot jaunos karavīrus, lai viņi būtu fiziski vēl labāk sagatavoti. Diemžēl jāatzīst, ka mūsu jaunatnes fiziskā sagatavotība ar katru gadu kļūst arvien vājāka,” vērtē akadēmijas vadītājs.

Lai sadarbības mērķi vainagotos panākumiem, LSPA rektors uzskata, ka nākotnē nepieciešams organizēt vairākus kopīgus seminārus, kurā piedalītos arī Mehanizētajā kājnieku brigādē dienošie karavīri, kuri ir arī LSPA absolventi. Tāpat ar priekšlikumiem un idejām varētu dalīties absolventi, kuri akadēmiju beiguši pirms 10, 15 un pat 20 gadiem.

Tikmēr Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes galvenais sporta instruktors kaprālis Rihards Strauts, stāstot par savu un brigādes mērķi, viesos uzņemot LSPA vadību,  saka – mērķis primāri bija parādīt, ka arī Nacionālie bruņotie spēki nodarbojas ar sportu. Otrkārt,  kaprālis ar kolēģiem vēlējās dalīties ar  vīziju, kādai, viņuprāt, jābūt fiziskās sagatavotības attīstībai Sauszemes spēkos un kādas ir nākotnes sadarbības iespējas ar LSPA.

Kaprālis atzīmē, ka jau esošajā sadarbībā ar akadēmiju ļoti būtiski ir LSPA nodrošinātie “C” kategorijas trenera kursi, un, kā uzsver brigādes galvenais treneris, tie noteikti nedrīkst “pazust”. Tikmēr nākotnes perspektīvā viņš redz iespējamu sadarbību karavīru tālākizglītībā, piemēram, bakalaura, maģistra vai doktora studijās. Tāpat kaprālis R. Strauts norāda – ņemot vērā, ka, apgūstot “C” kategorijas kursu LSPA, karavīrs tiek uz laiku “atrauts” no saviem tiešajiem dienesta pienākumiem, tad viņa nākotnes vīzija un cerība ir tāda, ka lektori kursu varētu pasniegt Ādažu bāzes teritorijā, kurā, pateicoties jaunajam Sporta kompleksam, iespējams nodrošināt visu mācībām nepieciešamo. Līdztekus Sauszemes spēkos būtu interesanti īstenot arī dažādas testēšanas metodes, kuras seminārā prezentēja  LSPA pētnieks.

”Modernās tehnoloģijas ir burvīga lieta. Viss, ko redzējām LSPA pētnieka prezentācijā, manuprāt, karavīram būtu interesanti uzzināt – kā ķermenis reaģē uz fizisko slodzi, tādējādi saprotot, pie kā viņam jāpiestrādā. Protams, tam visam ir zinātnisks pamatojums, ko apstiprina pētījumi. Manuprāt, šāda iespēja būtu ļoti noderīga un nepieciešama,” norādīja kaprālis.

Komentējot, kāda, viņaprāt, ir brigādē dienošo karavīru fiziskā slodze, kaprālis R. Strauts saka – Sauszemes spēki ir maksimālisti un vēlas, lai visi būtu izcilnieki. Tomēr, lai arī fiziskās sagatavotības līmenis pamazām aug, vienmēr gribas, lai tas notiek straujāk. Viņaprāt, liela loma ir Ādažu bāzes infrastruktūrai, kur Sporta komplekss ir radījis ne tikai iespējas, bet arī vēlmi un interesi sportot vairāk.

Tikmēr, lai fiziskās sagatavotības celšana noritētu straujāk, viņš ar kolēģi ir izstrādājis jaunu fiziskās sagatavotības programmu un, to ieviešot, kā saka kaprālis, rezultāti augs kā sēnes pēc lietus.

“Kad mūsu izstrādātā programma būs pilnībā pabeigta, tā tiks prezentēta arī brigādes komandierim. Pēc tam jau ar kolēģi, sadarbojoties ar “C” kategorijas treneriem, ceram pārņemt fizisko sagatavotību visā bāzē. Tāpēc sadarbība ar LSPA mums ir ļoti svarīga,” dalās kaprālis R. Strauts.

Tikšanās laikā Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri viesiem demonstrēja “C” kategorijas apmācāmo nodarbību vieglatlētikā, kā arī iepazīstināja ar Ādažu militārajā bāzē esošos Sporta centru un tā piedāvātajām iespējām.

Būtiskākā tikšanās daļa bija noslēdzošā – ideju apmaiņu seminārs “Sports un aizsardzība”. Tajā prezentāciju veidā Mehanizētās kājnieku brigādes karavīri klātesošos iepazīstināja ar sportiskajām aktivitātēm brigādē, NAA iepazīstināja ar jau esošos sadarbību ar LSPA, kopīgi sasniegtiem rezultātiem un turpmākajiem plāniem, savukārt LSPA demonstrēja prezentāciju par sporta zinātni “Karavīru fiziskās sagatavotības novērtēšana”. Pēc katras prezentācijas semināra dalībnieki diskutēja un izrunāja galvenos jautājumus un idejas.

05 12 LSPA VIZITE-14

Pārpublicēts no portālā „Sargs.lv”,
Redakcijas e-pasta adrese:   Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
https://www.sargs.lv
Foto: dkar. A.Beļavskis/Mehanizētā kājnieku brigāde

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv