Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes KATRĪNA VOLGEMUTE IEGUVUSI DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARES SPORTA PEDAGOĢIJAS APAKŠNOZARĒ
KATRĪNA VOLGEMUTE IEGUVUSI DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARES SPORTA PEDAGOĢIJAS APAKŠNOZARĒ Drukāt
Otrdiena, 19 aprīlis 2022 11:17

IMG 2434Sporta zinātnes promocijas padome pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu piešķirt Katrīnai VOLGEMUTEI - Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) doktorantei, Eiropas Sociālā fonda projekta “Akadēmiskā personāla stiprināšana stratēģiskās specializācijas jomās Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā” dalībniecei, vieslektorei un kalnu slēpošanas trenerei, zinātniskā doktora grādu (Ph.D.) Veselības un sporta zinātnes nozares sporta pedagoģijas apakšnozarē par pārliecinoši aizstāvēto promocijas darbu “Kalnu slēpotāju iztēles spēju un fiziskās pašefektivitātes pilnveide”, kurā pirmo reizi ar zinātnisku pamatojumu pētīta sportista iztēles spēju ietekme uz sportisko rezultātu.

K.Volgemute pēc sekmīgās darba aizstāvēšanas norādīja: “Domāju, ka jebkurš sporta speciālists piekritīs tam, ka psiholoģiskā sagatavotība ieņem ļoti nozīmīgu lomu sportistu sasniegumos. Tajā pašā laikā, tas, noteikti, ir viens no sarežģītākajiem treniņu procesa posmiem. Tamdēļ promocijas darba pētījumu veltīju šīs problēmas risināšanai. Manis izstrādātais iztēles spēju un fiziskās pašefektivitātes pilnveides modelis sasniegumu izaugsmei sportā izveidots ar mērķi, lai sniegtu treneriem un sporta speciālistiem paņēmienus kā strādāt šajā virzienā, lai veicinātu ne tikai sportistu, bet arī pašu treneru sasniegumu izaugsmi darbā ar sportistu psiholoģisko sagatavotību.”

Darbā veikts apjomīgs zinātniskās literatūras apskats par pētīto tēmu. Latviešu valodā adaptēta starptautiskā mērogā plaši pielietotā iztēles spēju noteikšanas aptauja – “Sportistu iztēles spēju aptauja”. Turpmāk to varēs izmatot dažādos sporta zinātnes un starpdisciplināros zinātniskajos pētījumos Latvijā, kā arī iegūtos datus objektīvi salīdzināt ar citu valstu iegūtajiem rezultātiem starptautiskā līmenī.

Volgemute izmantojusi starptautiskā sportistu iztēles spēju un fiziskās pašefektivitātes pilnveides modeļa saturu kalnu slēpošanas treniņu darbā, kas nodrošina sasniegumu izaugsmes paaugstināšanos, un secinājusi, ka tā pielietojums tiešām paaugstina kalnu slēpotāju sasniegumus. Par to liecina pētījumā iegūtie rezultāti, kas norādīja uz pozitīvām kalnu slēpotāju kontroltreniņu rezultātu izmaiņām pēc minētā modeļa ilgtermiņa īstenošanas treniņu procesā. Kā norāda darba autore: “Pētījuma noslēguma fāzē kalnu slēpotāji bija psiholoģiski stabilāki un strādāja ar lielāku atdevi, lai īstenotu visu savu potenciālu un uzrādītu savu labāko sniegumu sacensībās.”

Promocijas darbs (pdf)

Kopsavilkums (pdf)

Ar promocijas darbu iespējams iepazīties arī LSPA bibliotēkā (Rīga, Brīvības gatve 333, 5.stāvs).

Katrīnas Volgemutes darba vadītājas ir LSPA Slēpošanas, šaušanas, orientēšanās, airēšanas, tūrisma un rekreācijas katedras profesore, Rekreācijas nodaļas vadītāja, Dr.paed. Daina KRAUKSTA un Sporta un treniņu teorijas, pedagoģijas, psiholoģijas un pedagoģisko prakšu katedras profesore Dr.paed. Žermēna VAZNE.

Promocijas padomes noteiktie recenzenti: profesors, Ph.D. Romualdas MALINAUSKAS no Lietuvas Sporta universitātes; profesore, Dr.med. Anita VILLERUŠA no Rīgas Stradiņa universitātes un rektors, profesors, Dr.paed. Juris GRANTS no LSPA.

Sporta zinātnes promocijas padomes atklātā sēde notika 2022.gada 14.aprīlī.

 

Eiropas Socialais fonds LSPA jaunais logo

Nr.8.2.2.0/18/I/006

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv