Uz sākumu Jaunumi LSPA aktualitātes PETĪJUMA PAR PUSAUDŽU VESELĪBAS RISKIEM SAISTĪBĀ AR VIEDIERĪČU LIETOŠANU OTRĀ GADA REZULTĀTI
PETĪJUMA PAR PUSAUDŽU VESELĪBAS RISKIEM SAISTĪBĀ AR VIEDIERĪČU LIETOŠANU OTRĀ GADA REZULTĀTI Drukāt
Piektdiena, 03 decembris 2021 18:32

Drīzumā noslēgsies LSPA un LU pētnieku komandas īstenotā pētniecības projekta “Kompleksa novērtēšanas un atbalsta programma, lai samazinātu ar ekrānos pavadīto laiku saistītos veselības riskus pusaudžiem” (Nr. lzp-2019/1-0152) realizācijas otrais gads. Neskatoties uz pandēmijas ierobežojumiem, pētniekiem Madonā izdevies veiksmīgi pabeigt vienu no eksperimentiem četru mēnešu garumā. 

Eksperimenta grupā iekļautie pusaudži divus mēnešus veica pētnieku izstrādātus ikdienas fiziskos vingrinājumus, valkāja ikdienas aktivitāšu monitorus un ik pa 2 mēnešiem pētnieki veica mērījumus pusaudžu kognitīvo un fizisko funkciju novērtēšanai. Patreiz tiek apkopoti un analizēti rezultāti, kuri tiks sagatavoti prezentācijām starptautiskās konferencēs un zinātniskai publikācijai. 

Šajā gadā projekta progresa rezultāti ir prezentēti sešās starptautiskās konferencēs. Pēdējā pusgadā nozīmīgākās konferences bija 24.pasaules rehabilitācijas kongress (7.-9.09.2021.) Arhusā (Dānijā), kur projekta vadītāja Aija KĻAVIŅA sniedza ziņojumu (https://bit.ly/3xJtrfn). Savukārt, š.g. 29.-30.novembrī Kijevā notika Ukrainas Nacionālās Fiziskās kultūras un sporta universitātes organizētā starptautiskā konference, kurā A.Kļaviņa prezentēja projekta progresa rezultātus (https://bit.ly/3pmRLQe). Dēļ epidemiloģiskiem ierobežojumiem konferences notika attālināti.

Pētnieku darba rezultāti ir publicēti SCOPUS datu bāzē indeksētā zinātniskā žurnālā Health Behavior and Policy Review (https://doi.org/10.14485/HBPR.8.5.6 ), kas papildina iepriekšējo publikāciju (doi: 10.3389/feduc.2021.673563). Kā arī, pētnieki ir iesnieguši jau nākamo rakstu, kas ir nodots starptautiskai recenzēšanai.

Projekta publicitātes pasākumi 2021.gadā ir aptvēruši plašu veselības aprūpes speciālistu loku Latvijas Fizioterapijas asociācijas organizētajā seminārā š.g.8.oktobrī (https://bit.ly/2ZJQzO4), kurā piedalījās vairāk nekā 800 dalībnieki un Hipertensijas un Aterosklerozes biedrības webinārā š.g.20.oktobrī (shorturl.at/coJWZ) ar vairāk nekā 300 dalībniekiem.

Projektā iesaistītie LSPA studējošie Andris JUBELIS Madonā un Inta GUĻEVSKA Kuldīgā piedalās eksperimentālās grupas monitorēšanā un palīdz pētniekiem datu ieguvē, bet Aleksandrs AŅIŠČENKO apkopoja kontroles grupas rezultātus Liepājā. Visi studējošie iesaistās dalībnieku ar speciālām izglītības vajadzībām novērtēšanā. Latvijas Universitātē maģistrantūrā studējošais Edgars OĻEHNOVIČS īsteno savu darbu saistībā ar lietotnes izveidi pusaudžu ikdienas fizisko aktivitāšu veicināšanai. Kopumā pētījumā līdz šim iesaistīti vairāk nekā 800 pusaudži no dažādām Latvijas vietām.

Projekta sadarbības partneris - Latvijas Universitāte. Kopējais finansējums ir 300 000 Euro. Šo pētījumu finansē Latvijas Zinātņu padome, projekts “Kompleksa novērtēšanas un atbalsta programma, lai samazinātu ar ekrānos pavadīto laiku saistītos veselības riskus pusaudžiem”, Nr. lzp-2019/1-0152.

Informāciju sagatavoja prof.Aija Kļaviņa
Projekta zinātniskā vadītāja

 

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv