Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes VIRTUĀLAJĀ RĪGĀ NOSLĒGUSIES PIRMĀ ATTĀLINĀTĀ BALTIJAS SPORTA ZINĀTNES KONFERENCE “SPORTS UN VESELĪBA PĀRMAIŅU LAIKĀ”
VIRTUĀLAJĀ RĪGĀ NOSLĒGUSIES PIRMĀ ATTĀLINĀTĀ BALTIJAS SPORTA ZINĀTNES KONFERENCE “SPORTS UN VESELĪBA PĀRMAIŅU LAIKĀ” Drukāt
Trešdiena, 05 maijs 2021 21:48

BSZ konference LSPA 2021 IG

No 29. līdz 30. aprīlim virtuālajā Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) platformā notika 14. Baltijas sporta zinātnes konference “Sports un veselība pārmaiņu laikā”uz kuru bija pulcējušies vairāk nekā 150 dalībnieki no 12 valstīm. Konferenci atklāja LSPA rektors, profesors Juris Grants, tās dalībniekus sveica izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, konferences patrons, bijušais Latvijas Valsts prezidents, tagad Latvijas Basketbola savienības prezidents Raimonds Vējonis un Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents Žoržs Tikmers.

Ministre Ilga Šuplinska izteica gandarījumu, ka konference ir daudzdisciplināra, apvienojot tādas izpētes jomas kā sporta medicīnu, pedagoģiju, psiholoģiju un tehnoloģijas, kā arī uzsvēra nepieciešamību sporta zinātnes akadēmiskajiem prātiem vēl vairāk kāpināt pētniecisko kvalitāti un koncentrēties uz starptautisko sadarbību, kooperējoties ar citām augstskolām, kas nesīs vēl pozitīvākas pārmaiņas sporta zinātnes pētnieciskajā darbībā.

Konferences dalībniekus sveica arī tās patrons Raimonds Vējonis, kurš kā Latvijas Basketbola savienības prezidents īpaši akcentēja LSPA ieguldījumu Latvijas sporta attīstībā, īpaši izceļot devumu basketbolam, kam Baltijas reģionā ir īpašas tradīcijas un statuss.

“Pirms vairāk nekā 60 gadiem tieši sporta augstskolas, tolaik Latvijas Valsts fiziskās kultūras institūts (LVFKI), pasniedzējs Oļģerts Altbergs stāvēja pie leģendārās sieviešu basketbola komandas Rīgas TTT dibināšanas, kura 25 gadus bija labākās sieviešu basketbola komanda Eiropā. Altberga personā unikāli apvienojās praktiķa tvēriens ar zinātnieka radošo garu un prasmi meklēt un atrast aizvien jaunus paņēmienus spēlētāju sportiskās meistarības pilnveidošanai un komandas attīstīšanai. Veiksmīgais darbs ar talantīgajām basketbolistēm, starp kurām bija arī daudzas LVFKI studentes, komandai sagādāja neskaitāmas uzvaras, bet pašam Altbergam – neapstrīdamu autoritāti basketbola speciālistu aprindās un basketbola profesora titulu. Sākumā neoficiālu, bet vēlāk, pēc atbilstoša zinātniskā darba aizstāvēšanas, arī oficiālu,” savā uzrunā stāstīja Vējonis.

Vējonis arī īpaši akcentēja, ka: “Altbergs bija skaļākais, bet ne būt ne vienīgais piemērs tam, kā akadēmiskās zināšanas un zinātniska pieeja darbam sekmējusi labu sportisko rezultātu sasniegšanu. Viens no Latvijas basketbola celmlaužiem - pasniedzējs Ādolfs Grasis, pirmais Latvijā un visā toreizējā Padomju Savienībā ieviesa modernu spēles analīzes sistēmu. Savukārt ilggadējais augstskolas mācībspēks Uldis Grāvītis pirms darbības LSPA rektora amatā, ilgus gadus vadīja zinātnisko brigādi, kuras padomus izmantoja augsta līmeņa basketbola komandas.

“Šie piemēri liecina par sporta teorijas un prakses nesaraujamo saikni un esmu pārliecināts, ka neskaitāmus šādas auglīgas sadarbības piemērus var nosaukt kolēģi arī Lietuvā un Igaunijā,” uzsvēra konferences Patrons un norādīja: “Būdami nesamierināmi konkurenti sporta laukumā, esam sabiedrotie, attīstot zināšanas par cilvēka spēku pilnveidošanas iespējām un mehānismiem. Tās palīdz spožāk iemirdzēties mūsu sporta zvaigznēm, tās palīdz sportam un fiziskajām aktivitātēm pievērst jauno paaudzi. Veiksmīgu darbu konferences dalībniekiem un auglīgu sadarbību turpmākajos 100 gados!”

Arī Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Žoržs Tikmers izteica atzinību konferences organizētājiem un atzīmēja to, ka, neskatoties uz ļoti sarežģīto pandēmijas laiku, ir rasta iespēja zinātniskām diskusijām par sportam aktuālām tēmām.

29.aprīlī, konferences ietvaros, notika starptautiskā Baltijas Sporta zinātnes asociācijas dalībvalstu pētījuma "Fizisko aktivitāšu izpēte COVID-19 laikā Baltijas valstīs" pirmdatu prezentācija. Pētījumā ir veikta četru valstu - Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas, iedzīvotāju fiziskās aktivitātes, garīgās labsajūtas un emocionālā stāvokļa izpēte COVID-19 pandēmijas laikā.

Konferencē prezentēja vairāk nekā 40 zinātniski pētnieciskos darbus sekojošos virzienos: sabiedrības veselība un fiziskās aktivitātes, psiholoģiskā sagatavotība un pedagoģija sportā, augsto sasniegumu veicināšana sportā, rekreācija dažāda vecuma cilvēkiem, sporta medicīna un fizioterapija, kā arī  talantu attīstīšana sportā.

Šogad savā pieredzē un veiktajos pētījumos dalijās zinātnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, ASV, Grieķijas, Portugāles, Itālijas, Ukrainas, Nīderlandes un citām valstīm.

Konferences  plenārsēdē uzstājās trīs vadošie pasaules sporta zinātnieki.  profesors Luis Rama (Šveice) ziņoja par sirds frekvences variativitātes novērtējumu jauniem peldētājiem, kā operatīvās kontroles instrumentu; profesors Charitmeni Tsordia (Grieķija) ar konferences dalībniekiem dalījās pētījumā par Eiropas patērētāju reakciju uz sponsorēšnu, bet  profesors Marks Latašs (ASV) iepazīstināja ar Vertikālās stājas stabilitātes kontroles aspektiem.

29.aprīļa pēcpusdienā konferencē uzstājās 8 valstu jaunie sporta zinātnieki un augstskolu doktoranti. Tā bija lieliska iespēja jaunajiem pētniekiem un studentiem prezentēt labākos izpētes darbus kompetentiem nozaru speciālistiem, lai pieteiktu sevi kā perspektīvākos topošos speciālistus sporta zinātnē un veselīga dzīvesveida izpētes jomās. Konferences laikā norisinājās arī jauno zinātnieku pētniecisko darbu konkurss, kura laureāti saņems Latvijas izglītības fonda naudas balvu.

NEGAIDĪTI LIELA ATSAUCĪBA 14. BALTIJAS SPORTA ZINĀTNES KONFERENCES JAUNO ZINĀTNIEKU KONKURSĀ. PIEDALĪJUŠIES 88 DALĪBNIEKI.

30. aprīlī savus pētījumus prezentēja arī  vadošie Latvijas sporta zinātnieki un Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) mācībspēki: profesori Andra Fernāte, Jānis Lanka, Inese Pontaga, Žermēna  Vazne, Agita Ābele, Leonīds Čupriks, kā arī daudzi citi Latvijas sporta speciālisti, tai skaitā Anna Žuša un Edgars Bernāns.

Konferences darbā piedalījās ne tikai akadēmiskais personāls un studenti, bet arī  sporta praktiķi – treneri, pedagogi, sportisti un citi sporta speciālisti. 

Konferenci  “Sports un veselība pārmaiņu laikā”, rīkoja LSPA un Baltijas sporta zinātnes asociācija.

ZINĀŠANAI:
Pirmā Baltijas sporta zinātnes konference notika Tartu, Igaunijā  2008.gadā.
Rīgā Baltijas sporta zinātnes konference notika jau ceturto reizi.  Pirmo reizi sporta zinātnieki Latvijā tikās  2010.gadā, tad 2013. un 2017.gadā.

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv