Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes NEGAIDĪTI LIELA ATSAUCĪBA 14. BALTIJAS SPORTA ZINĀTNES KONFERENCES JAUNO ZINĀTNIEKU KONKURSĀ. PIEDALĪJUŠIES 88 DALĪBNIEKI
NEGAIDĪTI LIELA ATSAUCĪBA 14. BALTIJAS SPORTA ZINĀTNES KONFERENCES JAUNO ZINĀTNIEKU KONKURSĀ. PIEDALĪJUŠIES 88 DALĪBNIEKI Drukāt
Trešdiena, 05 maijs 2021 18:56

BSZ konference LSPA 2021 uzvaretaji29. aprīlī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā (LSPA) ar vērienu norisinājies 14. Baltijas Sporta zinātnes konferences jauno sporta zinātnieku un augstskolu doktorantu zinātnisko darbu konkurss “Sports un veselība pārmaiņu laikā” (Sports Science and Health at a Time of Change). 7 zinātniski pētnieciskajās sekcijās attālināti – ZOOM platformā, pulcējās 88 dalībnieki no 8 valstīm.

Jauno zinātnieku un doktorantu pētījumu konkurss bija veltīta LSPA simtajam jubilejas gadam un notika starptautiskā līmenī, pulcējot gan jaunos zinātniekus, gan starptautiska līmeņa žūriju, gan klausītājus no tālākām un tuvākām valstīm. Baltijas Sporta zinātnes asociācijas paspārnē notikusī konference bija noorganizēta un noritēja izcilā līmenī - par to liecina LSPA rektora profesora Jura Granta, attīstības un zinātnes prorektora, profesora Jāņa Žīdena, žūrijas komisijas locekļu un dalībnieku pozitīvās atsauksmes par raito un viegli uztveramo konferences darba kārtību un piekļuvi sekcijām.

“Nozīmīgi minēt to, ka šī gada jauno zinātnieku konkurss pirmo reizi tika organizēts 7 attālinātā darba sekcijās, kas bija vēl nebijis pārbaudījums organizatoru komandai ar kuru, Zinātnes daļas vadītājas Unas Gūtmanes vadībā, organizētāji lieliski spēja tikt galā un uzstādīt jaunu kvalitātes latiņu nākamajiem gadiem," konferenci atzinīgi vērtēja Jānis Žīdens.

Noslēdzoties 14. Baltijas sporta zinātnes konferencei “Sports un veselība pārmaiņu laikā”,  ar uzvarētāju goda rakstiem un Latvijas izglītības fonda naudas balvām 100 Eiro apmērā svinīgi sveikti septiņi labākie jaunie sporta zinātnieki, augstskolu doktoranti un maģistranti, kuri piedalījās konferences jauno zinātnieku darbu  konkursā. Starp septiņiem uzvarētājiem divi no jaunajiem pētniekiem ir LSPA studējošie - maģistrante Luīze Bebriša-Fedotova un doktorants Igors Siminaitis.

Kopumā konkursa komisija vērtēja 87 jauno sporta zinātnieku un augstskolu maģistrantu, doktorantu pētnieciskos darbus.

Akadēmiskās doktora studiju programmas „Sporta zinātne” 4.studiju gada doktoranta Igora Siminaiša pētnieciskais darbs “Rīks divriteņa sēdekļa pozīcijas uzstādīšanai ar integrētiem spiediena sensoriem kā alternatīvā metode sēdekļa pozīcijas pielāgošanai augstu sasniegumu sporta triatlonistiem” (Integrated pressure transducer bikes’ saddle positioning tool as an alternative method for saddle position adjustment for high-performance triathletes) par labāko atzīts zinātnisko darbu sekcijā “Treniņš un sniegums 1”, 12 jauno zinātnieku konkurencē no Latvijas, Dānijas, Lietuvas un Polijas.

“Jūtos ļoti labi un, protams, gandarīts, jo tā man jau ir otrā uzvara šīs konferences konkursā. 2018. gadā uzvarēju ar pētniecisko darbu “Elpošanas apgrūtināšanas ietekme uz organisma funkcionalitāti triatlonā”. Abi pētījumi ir topošā promocijas darba sastāvdaļas, kas veltītas triatlonam, spēka attīstībai un labāku rezultātu sasniegšanai šajā sporta veidā,” pastāstīja Siminaitis un uzsvēra, ka īpaši vēlas pateikties LSPA profesoram Leonīdam Čuprikam un Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta pētniekam, Dr. phys.  Aleksandram Okss par atbalstu un palīdzību pētnieciskā darba tapšanā.

LSPA doktorantam ir arī augstākais Starptautiskās Triatlona apvienības tiesneša sertifikāts, kas iegūts 2015. gadā. Siminaitis vairākkārtīgi tiesājis Pasaules un Eiropas kausa posmus un čempionātus triatlonā.

Savukārt profesionālās augstākās izglītības maģistra studiju programma "Veselības aprūpes speciālists sportā" 2.kursa studentes Luīzes Bebrišas-Fedotovas pētnieciskais darbs “Veselības risku un ikdienas veselīgā dzīvesveida paradumu sakarības saistībā viedierīcēs pavadīto laiku pusaudžiem ar un bez funkcionēšanas traucējumiem” (Association between excessive screen time related health behaviours and psychosocial health risks in adolescents with and without special education needs)  par labāko atzīts sekcijā “Veselība, rekreācija un fiziskās aktivitātes”, 14 jauno zinātnieku konkurencē no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

“Darba augstais vērtējums ir negaidīti patīkams pārsteigums. Darbā aplūkoju riskanto un impulsīvo interneta lietošanu pusaudžu vidū. Jau tagad var secināt, ka bērniem un pusaudžiem ir paaugstināts ekrānlietošanas laiks, kas ietekmē psihosociālos un veselīga dzīves veida ieradumus. Viedierīču lietošana veido depresīvus simptomus, problēmas aizmigt, aizkaitināmību, somātiskus nervu sistēmas veselības traucējumus, kas reducējas vēdera, muguras un galvas sāpēs. Pētījumu veicu Latvijas Zinātnes padomes administrētā Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas projektā “Kompleksa novērtēšanas un atbalsta programma, lai samazinātu ar ekrānos pavadītā laika veselības riskus pusaudžiem”, kuru vada LSPA vadošā pētniece PhD Aija Kļaviņa,” pastāstīja Bebriša-Fedotova.

VĒL 14.BALTIJAS SPORTA ZINĀTNES KONFERENCES JAUNO ZINĀTNIEKU KONKURSĀ UZVARĒJA:

Sekcijā “Sporta pedagoģijas un psiholoģija; Sporta vadība and socioloģija”
- Mantas Lauraitis no Lietuvas Sporta universitātes ar pētījumu “Ģimenes loma, attīstot bērna talantu sportā: kvalitatīvs pētījums.” (The role of the family in the development of children talented for sports: a qualitative study.)

Sekcijā “Treniņš un sniegums 2”
-Stefan Ivar Hendriks (Nīderlande), no Lietuvas Sporta universitātes ar pētījumu “Izvērtējot jaunu lēmumu pieņemšanas testu talantu identificēšanai basketbolā.” (Assessing a new basketball-specific decision-making test for talent identification in basketball.)

Sekcijā “Treniņš un sniegums 3”
Marta Nogal (Polija), no Jozefa Pilsudska Varšavas Fiziskās izglītības universitātes Biala Podlaskas filiāles ar pētījumu “Verbālās atgriezeniskās saites efektivitāte sarežģītu motoro prasmju apguvē.” (Effectiveness of verbal feedback in complex motorskill learning.)

Sekcijā “Sporta fizioloģija, bioķīmija, medicīna 1”
Ema Juškevičiūtė no Lietuvas Sporta universitātes ar pētījumu “No dozējuma atkarīga DNS bez šūnām - cfDNA kinētika vingrinājumiem, kas bojā muskuļus.” (Dose-depended cfDNA kinetics to muscle-damaging exercise.)

Sekcijā “Sporta fizioloģija, bioķīmija, medicīna 2”
Paulius Kamarauskas, no Lietuvas Sporta universitātes ar pētījumu “Dozējuma un reakcijas mijsakarības attiecībā uz slodzi un hormonālajām iknedēļas izmaiņām pirmssezonas fāzē profesionāliem basketbolistiem – vīriešiem.” (Dose-response relationship between load and hormonal weekly changes during pre-season phase in professional male basketball players.)

Jauno zinātnieku konkursā  no LSPA piedalījās 23 dalībnieki: Behnam Boobani, Aleksandrs Astafičevs, Kristīne Dzene Lekse, Diāna Rutks arī Rutkis, Gundega Ulme, Kristīne Antone, Aleksandrs Iļjins, Lukass Edmunds Teteris, Igors Siminaitis, Oskars Blaus, Svetlana Rudmieze, Einārs Pimenovs, Ēriks Aļaškevičs, Jānis Sults, Kārlis Vitoliņš, Kristaps Slaidiņš, Mārtiņš Veispals, Agris Liepa, Mārtiņš Čampa, Svens Vilks, Raivo Saulgriezis, Luize Bebrisa-Fedotova un Iveta Kalniņa.

Jau ziņots, ka no 2021. gada 29. līdz 30. aprīlim Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) sadarbībā ar Baltijas Sporta zinātnes asociāciju pirmo reizi attālināti, izmantojot Zoom platformu, rīkoja 14. Baltijas sporta zinātnes konferenci “Sports un veselība pārmaiņu laikā”. Tā bija jauna pieredze gan konferences organizatoriem, gan dalībniekiem, jo attālināti tika nodrošinātas zinātniskās diskusijas starp pētniekiem no 12 valstīm.  Konference veltīta tēmām, kas saistītas ar šī laika izaicinājumiem un iespējām sportā, par veselīga dzīvesveida un fizisko aktivitāšu aktualitātēm un nākotnes tendencēm.

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
sadarbībā ar Dr.sci.admin., asociēto profesori
Ievu Rudzinsku

Foto no Igora Siminaiša un Elīzas Bebrišas-Fedotovas personīgā arhīva

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv