Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes LSPA ATTĀLINĀTI PIEDALĪJĀS “ZINĀTNIEKU NAKTS 2021” AKTIVITĀTĒS
LSPA ATTĀLINĀTI PIEDALĪJĀS “ZINĀTNIEKU NAKTS 2021” AKTIVITĀTĒS Drukāt
Piektdiena, 30 aprīlis 2021 02:32

Zinātnieku-nakts-2021 230. aprīlī, no 18.00 līdz 23.00, attālināti norisinājās pasākums “Zinātnieku nakts 2021”, paralēlās tiešraidēs piedāvājot ap 200 dažādas Latvijas zinātnieku sagatavotas aktivitātes bērniem un pieaugušajiem. Arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) sagatavoja PROGRAMMU ar vairāk nekā 10 aktivitātēm.

LSPA Zinātnieku nakts apmeklētājiem atklāja, kas ir tas, kas traucē vai palīdz ievērot veselīgu dzīvesveidu, pastāstot, kā kļūt par sporta spēļu treneri, kā zinātniski novērtēt un attīstīt cilvēka izturības spējas, izmērīt ātrumu un lēciena augstumu. LSPA zinātnieki stāstīja arī par fiziskajām aktivitātēm ārā vidē un to, kā būt fiziski aktīvam attālināto mācību laikā, kā arī informēja par pusaudžu interneta lietošanas paradumiem un to ietekmi uz veselību. Bija pieejamas arī tādas interesantas tēmas, kā “Latviešu tautas rotaļdejas emocionālā stāvokļa uzlabošanai” un “Sports un veselība starp Dievu un Zinātni”.

Šogad pasākumu par tēmu “Zinātnes sasniegumi nākotnei” vietnē zinatniekunakts2021.lv organizēja Latvijas Universitāte.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākums Latvijā notika jau 15. reizi un šogad vietnē zinatniekunakts2021.lv pieejams interesentiem jebkurā vietā Latvijā un pasaulē. Teju 20 paralēlās tiešraidēs Zinātnieku nakts 2021 apmeklētājiem ļāvis vērot ap 15 dažādu Latvijas augstskolu un zinātnisko institūtu sagatavotās lekcijas, diskusijas, demonstrējumus, viktorīnas un citas aktivitātes, starp kurām sev piemērotākās programmā varēja atlasīt pēc trīs kategorijām -  Mazie pētnieki, Izzinātāji un Lielā zinātne.

Šogad netradicionāli Latvijas augstskolu un zinātnisko institūtu programmu Eiropas Zinātnieku naktī papildināja jaunākajiem zinātnes entuziastiem labi pazīstamais Aldis Kalniņš un "Zili brīnumi", atsevišķā kanālā piedāvājot izglītojošas un izklaidējošas aktivitātes bērniem. “Zili brīnumi” ir paradoksiem, eksperimentiem un pārsteigumiem lietās, kas ikdienā mums ir visapkārt. Zilus brīnumus rada Aldis Kalniņš, kurš savu reklāmas dizainera izglītību un interesi par apkārt esošo, apvienojis bērnu grāmatā un zinātkāres centros bērniem “Zili brīnumi”.

Eiropas zinātnieku nakts dalībnieki tiešsaistes formātā piedāvāja sekojošas aktivitātes:

Latvijas Universitātes plašo zinātniskās darbības lauku Zinātnieku nakti atspoguļoja teju 20 struktūrvienības, kas piedāvāja gan dabaszinātņu interesentiem, gan sociālo un humanitāro zinātņu interesentiem saistošu saturu. Latvijas Universitātes trīs kanālos bija iespēja vērot ķīmijas un fizikas eksperimentu demonstrējumus, klausīties lekcijas par aktuālām tēmām, vērot interaktīvus uzdevumus, iesaistīties diskusijās ar jauniem un jau pieredzējušiem zinātniekiem, iepazīt Latvijas dabu un Universitātes zinātnieku pētījumu daudzveidību, kā arī noslēgumā piedalīties Radio NABA virtuālajā diskotēkā no LU observatorijas Baldonē.

 

Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" Zinātnieku nakts apmeklētājiem piedāvāja intervijas ar institūta jaunajiem zinātniekiem (pēcdokotorantiem), stāstot pasakas par kokiem, aicināja pārliecināties par Latvijas augu pasaules zināšanām,  pastāstīja par to, kādus produktus ražo no koka un kā klimata pārmaiņas ietekmē mežu, kā arī palīdzēja noskaidrot kā piedalīties zinātnes procesā, neesot zinātniekam un citas izglītojošas aktivitātes.

 

Rīgas Stradiņa Universitāte iepazīstināja ar Anatomijas muzeju un pastāstīja, kā zinātne palīdz atklāt noziegumus, mācīja vingrot kopā ar bērniem un no dabas vielām pagatavot veselīgus produktus. Zinātnieku nakts apmeklētāji uzzināja, vai biomateriāli var aizstāt kaulus, vai Covid-19 ir briesmīgākā pandēmija cilvēces vēsturē, kā arī atklāja ķīmijas eksperimentu pasauli un zinātnes un uzņēmējdarbības mijiedarbību. Vakara gaitā norisinājās arī darbnīcas par tēmām “Signāls, sensors, analīze – tas ir ļoti vienkārši”, “Anatomijas vēsture un praktiskā zīmēšana” un “Karjeras centrs.”

 

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Zinātnieku nakts apmeklētājus iepazīstināja ar novatoriskām metodēm un tehnoloģiskajiem risinājumiem lauksaimniecībā, vēstīja par inovācijām produktu iepakojumos, atklāja jaunākās tehnoloģijas mežistrādē un  iepazīstināja ar bezpilota gaisa kuģi. LLU stāstīja arī par  kiberbitēm un kiberstropiem, kā arī bioloģisko lauksaimniecību un attīstības ceļu no tvaika dzinējiem līdz elektriskajai automašīnai.

Zinātnieku naktī Daugavpils Universitāte aicināja apmeklēt literāro kafejnīcu, iepazīt Billi literatūrā, teātrī un kino, klausīties zinātnieka piedzīvojumu stāstus, tajā skaitā par Daugavas palu dreifa ekspedīciju, kā arī piedalīties interaktīvā spēlē par anglofoniem tekstiem padomju Latvijas kultūrtelpā. DU zinātnieki demonstrēja fizikas un ķīmijas  eksperimentus, kā arī aicināja piedalīties koncertlekcijā “Raimondam Paulam – 85” un citās saistošās aktivitātēs.

 

Vidzemes Augstskola iepazīstināja ar militāro mantojumu vēsturiskajās Latvijas fotogrāfijās, piedāvāja piedalīties izglītojošā viktorīnā un mākslas spēlē, atklāja karšu noslēpumus, diskusijā meklēja atbildes uz jautājumu  “Kā un kāpēc mani vērtē?”, aicināja piedalīties medijpratības dzejas darbnīcā un pilnveidot informācijas meklēšanas un pārbaudīšanas prasmes internetā, kā arī deva iespēju dažu sekunžu laikā uztaisīt savu 3D avatāru.

 

Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki populārzinātniskā veidā stāstīja par jaunu zāļvielu meklējumiem, antibiotiku izstrādi un slikto baktēriju pieveikšanu, atklāja, cik nopietna ir COVID-19 saslimšana, pastāstīja, kā izdevās tik ātri iegūt vakcīnu pret Covid-19 un kad varam sagaidīt efektīvas zāles pret šo slimību. Apmeklētāji varēja piedalīties arī OSI veidotās viktorīnās un sešās radošajās laboratorijās par molekulām, DNS, slaimu, ķīmiju, farmāciju un cilvēka smadzenēm  u.c. interesantās aktivitātēs.

 

Liepājas Universitāte piedāvāja dažādas izglītojošas spēles bērniem un aicināja lasīt digitālo pasaku grāmatu “Pasaku lāde”, kā arī piedalīties papīra pārstrādes laboratorijā un matemātikas stundās jauniešiem. LiepU Zinātnieku nakts apmeklētājiem stāstīja arī par zaļo domāšanu biznesā un bioplastmasas ieguvi no sārtaļģēm, kā arī iepazīstināja ar tādām tehnoloģijām kā ūdensplūsmas ģenerators un mobilie roboti, piedāvāja vērot tiešsaistes izstādi, studentu veidotas filmas, klausīties studentu autorlasījumus un citas ne mazāk interesantas aktivitātes.

 

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs tiešsaistes lekcijā / diskusijā runāja par Covid-19, atklāja, ko mums var pastāstīt kauli, stāstīja par DNS izdalīšanu no augļiem un starpšūnu komunikāciju jeb šūnu pastu. Zinātnes entuziastiem bija iespēja klausīties lekciju par vēža saslimšanu, sintētiskiem miniorgāniem, dabas miniatūrām nanofabrikā un proteīnu kristalizāciju, kā arī izpildīt tiešsaistes testus, pārbaudot zināšanas ar dažādām tēmām un uzzināt par aktuālākajiem BMC pētījumiem.

 

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija aicināja aplūkot latgaliešu valodas lasāmās grāmatas “Burtu vuoceleite” digitālo versiju un uzzināt par tās tapšanu, iepazīt inovatīvas tehnoloģijas tekstilizstrādājumu dizainā, apmeklēt digitālo muzeju, izgaršot Rēzekni, piedalīties medijpratības cirkā, kļūt par valodas detektīvu, uzzināt vairāk par elektriskajiem transportlīdzekļiem un mākslīgo intelektu dārzkopībā, kā arī saprast, kā ezera māls var noderēt skaistumam un veselībai.

 

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts piedāvāja Zinātnieku nakts apmeklētājiem doties virtuālā ekskursijā pa institūtu, uzzināt, ko nozīmē būt jaunajam zinātniekam, kā arī iepazīstināja ar jaunākajiem pētījumiem un diskutēs par tiem ar pašiem pētniekiem. Apmeklētājiem bija iespēja arī zināšanas pārbaudīt viktorīnā.

 

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija priecēja ar lekcijām par balss veidošanās procesiem un tradicionālo mūziku Latvijā, aicināja  piedalīties pētnieku laboratorijā un sarunās ar pētniekiem, kā arī klausīties koncertu ar zinātnieku dalību, kur apvienojās klavierspēle ar EEG vizualizācijām un citas aizraujošas un izglītojošas aktivitātes.

 

Elektronikas un datorzinātņu institūts Zinātnieku nakts apmeklētājus iepazīstināja ar viedo tehnoloģiju lietojumu ražošanā, transportlīdzekļu un dronu vadīšanā, veselības uzraudzīšanā, kā arī stāstīja par robotiku, datorredzi un ekoloģiju dārzkopībā.

 

Ventspils Augstskola aicināja izglītojošā ekskursija pa augstskolas telpām, piedāvāja pārbaudīt prasmes mēles mežģīšanā dažādās valodās, vērot elektronikas inženierijas eksperimentus un diskusijās par zinātnes komercializāciju, spēlēt tālizpētes spēli un izzināt kosmosa izpēti Latvijā.

Kā viesi šogad Zinātnieku nakts 2021 pasākumā piedalījās arī Transporta un sakaru institūts, kas piedāvāja pievienoties tiešsaistē aizraujošās lekcijās un meistarklasēs par droniem – bezpilota lidaparātiem, virtuālā asistenta izveidi (ChatBot), robotu un mākslīgā intelekta neierobežotajām iespējām.

 

Vietne zinatniekunakts2021.lv ir atvērta apmeklētāju reģistrācijai un jau šobrīd piedāvā iespēju iepazīties ar plašāku programmu. Jau pirms pasākuma apmeklētājiem bija iespēja atzīmēt sev tīkamākās aktivitātes, izveidojot personalizētu favorītu sarakstu, kas pasākuma laikā ļāva vieglāk orientēties plašajā notikumu klāstā.

Apmeklētāji tika aicināti dalīties ar stāstiem un foto no sava virtuālā Eiropas Zinātnieku nakts apmeklējuma sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2021. Vairāk par Zinātnieku nakti 2021 var lasīt ej.uz/zinatniekunakts2021.

Par Eiropas Zinātnieku nakti

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas jau 14 gadus septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi noticis vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās. Sakarā ar ierobežojumiem Covid-19 slimības izplatības mazināšanai, 2020. gadā rudenī plānotā Eiropas Zinātnieku nakts tika pārcelta uz šī gada 30. aprīli un drošības nolūkos norisināsies tiešsaistē vietnē zinatniekunakts2021.lv.

Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti šogad organizē Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu īstenošanu tiek finansēta ERAF projekta 1.1.1.5. Atbalsts starptautiskās sadarbības projektiem pētniecībā un inovācijās Nr. 1.1.1.5/20/A/002  ietvaros.

Zinātnieku nakts 2021 norisināsies, ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai.

 

Informāciju sagatavoja:

Karlīna Engere

Latvijas Universitāte

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
+37126197483

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv