Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes LSPA REKTORS: ŠĪ GADA DOKTORANTU UN MAĢISTRANTU ZINĀTNISKĀ KONFERENCE IZDEVUSIES IZCILI. PALDIES ORGANIZATORIEM UN DALĪBNIEKIEM!
LSPA REKTORS: ŠĪ GADA DOKTORANTU UN MAĢISTRANTU ZINĀTNISKĀ KONFERENCE IZDEVUSIES IZCILI. PALDIES ORGANIZATORIEM UN DALĪBNIEKIEM! Drukāt
Otrdiena, 16 marts 2021 00:19

Sportam But noslegusies IG 202115.martā Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) tiešsaistes platformā Zoom norisinājās ikgadējā Akadēmijas doktorantu un maģistrantu zinātniskā konference. Konferences “SPORTAM BŪT!” plenārsēdi atklāja LSPA rektors, profesors Juris Grants, kurš iezīmēja LSPA simtgadi un sniedza nelielu ieskatu tās dibināšanas vēsturē, kā arī prezentēja jaunākās sporta zinātnes un veselības aprūpes sportā grāmatas, kas nāks klajā LSPA simtgades zīmē.

Savukārt Latvijas Olimpiskās komitejas ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks informēja par Latvijas Olimpiskās delegācijas gatavošanos Olimpiādes spēlēm Tokijā (Japāna, 2021), bet Latvijas Futbola federācijas (LFF) ģenerālsekretārs Edgars Pukinsks uzstājās ar prezentāciju par futbola ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību.

Pēc plenārsēdes konference darbs turpinājās 4 darba sekcijās, prezentējot 47 pētījumus, kurus gatavoja gan LSPA maģistrantūras un doktorantūras programmās studējošie, tai skaitā ārvalstu studenti, gan citu augstskolu studenti.

DALĪBNIEKU UZSTĀŠANĀS PROGRAMMA

Darba sekcijā “Sporta izglītība: teorija, pedagoģija un psiholoģija” piedalījās 12 dalībnieki, kuri pārstāvēja tādus sporta veidus, kā handbols, kaitbords, jātnieku sports, džudo, teniss, basketbols, kanoe u.c. Tēmu aktualitātēs tika runāts par pilsonisko līdzdalību aktīva dzīves veida popularizēšanā, treniņu līdzekļu ietekmi uz sportiskajiem rezultātiem, tehnikas apguves vērtēšanas kritērijiem, pliometrisko vingrinājumu ietekmi, sirdsdarbības frekvences atjaunošanos, sarunām ar sevi sacensību laikā, un citām, tikpat interesantām un aizraujošām tēmām. Dalībnieki daudz pievērsās zinātniskās literatūras apkopojumiem, bet daļa izklāstīja savu pētījumu praktisko pusi un secinājumus. Visatzinīgāk žūrija novērtēja dalībniekus, kuriem šajā sekcijā bija vienāds punktu skaits - Rihards Lejas pētījumu “Augsta līmeņa handbolistu treniņu procesa modelēšana sportiskās formas optimizēšanas nolūkos”, kā arī Helēnas Vecenānes pētījumu “Autogēnā treniņa paņēmienu pielietojums uztvertā stresa pašregulācijai sporta jomas studentiem”.

Darba sekcijā “Sporta vadība, vēsture, filozofija” piedalījās 9 dalībnieki ar plašiem pētījumiem dažādās nozarēs.  Vēsturiski apskatīta vingrošanas sistēmas mācīšanas metodika dažādos laika posmos. Dažādi vadības aspekti futbolā kā komercializācija, virslīgas zīmolvedība, jaunatnes sacensību sistēma un talantu identifikācija. Apskatīta arī sporta jomas stratēģiskā plānošana, boksa treniņu līdzekļi, virtuālās realitātes līdzekļi veselības uzlabošanā un arī trenažiera SCATT pielietošana šaušanas apmācības procesā. Par uzvarētāju sekcijā kļuva Ingemāra Jaundāldere ar pētījumu “Virtuālās realitātes vingrinājumu kompleksa nozīme rumpja stabilitātes, līdzsvara un kognitīvo funkciju uzlabošanā aktīviem senioriem, izmantojot 3D brilles vai plakanekrānu”.

Darba sekcijā "Rekreācija, fiziskās aktivitātes un veselība" prezentēja 12 pētījumus. Tās bija daudzpusīgas un interesantas. Divi interesanti pētījumi bija par taku skrējēju fiziskās sagatavotības attīstīšanu. Potītes locītavas stabilitāte analizēta divos pētījumos gan līdzsvara, gan arī jogas vingrinājumu ietekmē. Prezentēti arī pētījumi par slodzes un rekreatīvo pasākumu ietekmi uz garīgo veselību un cilvēku emocijām; analizētas sporta stundas dabā, kas vairākās ziemeļvalstīs ir noteiktas kā obligātas. Noslēgtumā tika prezentēts doktoranta pētījums par biešu sulas pozitīvo ietekmi uz sportistu darbaspējām. Sekcijas par labāko darbu atzina Ginta Pelecka "Jogas un virtuālās realitātes (VR) metožu salīdzinājums funkcionālo veiktspēju un kognitīvās izpildfunkcijas uzlabošanā fiziski aktīviem senioriem".

Sekcijā "Sporta medicīna, fizioterapija, fizioloģija un biomehānika" bija vislielākais dalībnieku skaits. Kopumā prezentēti 14 ziņojumi. Populārākās tēmas - traumu rašanās un to profilakse, rehabilitācijas iespējas. Par sekcijas uzvarētāju kļuva Karīna Ostrovska “Dzīves kvalitātes pašvērtējuma parametru izmaiņas, pielietojot individuāli pielāgotus pagarināta intervāla soļošanas treniņus, cilvēkiem ar 2.tipa cukura diabētu”.

Rezumējot žūrijas teikto, šogad dalībnieki bija īpaši sagatavojušies un izcelt labākos no labākajiem bija īpaši grūti, raisot pat plašākas diskusijas. Lēmumu sarežģītu padarīja arī izvēlētās tēmu aktualitātes, jo lielākā daļa no tām ir par sporta sabiedrībā aktuāliem jautājumiem.

Īpašs, PALDIES, žūrijas komisijai: Profesorei, vadošajai pētniecei Žermēnai Vaznei; asoc. prof., vadošajai pētniecei Intai Bulai-Biteniecei; Mg. paed., sporta skolotāja Līgai Eriņai; Dr. paed, vadošajai pētniecei Annai Zušai; Mg .paed., pētniekam Edgaram Bernānam; Mg. paed., fizioterapeitam Vidvudam Vimbsonam; Dr. paed., vadošajai pētniecei Montai Jakovļevai; Dr.paed., prof. Jānim Žīdenam; Latvijas Volejbola federācijas direktoram Kristapam Čerņavskim; Asoc. prof., vadošajam pētniekam Kalvim Ciekuram; Asoc.prof. Ivaram Kravalim; Mg. paed. Kristīnei Karašniecei-Bullītei, par veltīto laiku un dalību LSPA doktorantu un maģistrantu 13.zinātniskajā konferencē.

Informāciju sagatavoja:
LSPA maģistrantu un doktorantu 13. zinātniskās konferences rīcības komiteja:
LSPA doktoranti - Ēriks AĻAŠKEVIČS, Jānis ŠULTS, Kristaps SLAIDIŅŠ, Kārlis VĪTOLIŅŠ, Raivo SAULGRIEZIS, Daina ARNE, Nagesh KRISHNAPARU

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv