Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes LSPA PĒTNIEKI PREZENTĒ PIRMĀS ATZIŅAS UN SECINĀJUMUS PAR COVID-19 UN PANDĒMIJAS IETEKMI UZ CILVĒKU FIZISKO AKTIVITĀTI
LSPA PĒTNIEKI PREZENTĒ PIRMĀS ATZIŅAS UN SECINĀJUMUS PAR COVID-19 UN PANDĒMIJAS IETEKMI UZ CILVĒKU FIZISKO AKTIVITĀTI Drukāt
Otrdiena, 23 februāris 2021 22:06

20210201 101911 2Februāra sākumā Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) pētnieki un docētāji, kuri īsteno pētījumus sporta zinātnē un veselības aprūpē, attālināti piedalījās LSPA organizētajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē “SPORTA ZINĀTNE UN VESELĪBAS APRŪPE SPORTĀ 2021”, lai dalītos jaunākajos pētījumos sporta pedagoģijā, vadībā, rekreācijā un veselības aprūpē, tai skaitā, pirmajos secinājumos, par pandēmijas ietekmi uz cilvēku fizisko aktivitāti un digitālo tehnoloģiju patēriņu sportā.

LSPA doktorants, lektors un praktizējošs fizioterapeits Agris LIEPA prezentēja savu pētījumu par virtuālās trīs dimensiju (3D) satura spēles ietekmi uz fiziski aktīvu senioru rumpja dziļās muskulatūras, funkcionālo veiktspēju un kognitīvās funkcijas attīstīšanu.

Daloties ar sava pētījuma rezultātiem, A.Liepa pastāstīja, ka cilvēka novecošanās procesā rodas virkne sensomotorās (koordinācijas) sistēmas traucējumi, kas var rezultēties krišanas riska paaugstināšanā.

“Padziļināti pētot šo novecošanās problēmu, esam izstrādājuši 3D virtuālā satura spēli, ar mērķi aktivizēt rumpja dziļo muskulatūru un kognitīvo (domāšanas) funkciju fiziski aktīviem senioriem. Rezultātus esam salīdzinājuši ar senioru grupām, kuri nodarbojās ar līdzīgām fiziskām aktivitātēm – vieni to pašu spēli spēlēja uz plakanā ekrāna, otri gāja uz dejošanas pulciņiem, vai darīja cita veida aktivitātes. Gala rezultātā jāsecina, ka 3D spēles grupa vienīgā uzrādīja statistiski nozīmīgus uzlabojumus dažos kognitīvās funkcijas parametros. Šie rezultāti ir daudzsološi, tādēļ ir rekomendējami vairāk pētījumu šajā laukā, uzsvēra Liepa.

LSPA pētnieki kopā ar Akadēmijas mācībspēkiem un ārvalstu ekspertiem diskutēja arī par pētījumu secinājumiem saistībā ar “Covid-19” pandēmijas ietekmi un fizisko aktivitāšu nozīmi šajā laikā, gan par skolas sportu un jauno mācīšanas pieeju, gan par augstu sasniegumu sporta rezultātu analīzi un arī sporta fanu uzvedību.  

Konferences tiešsaistē plaša diskusijas notika arī par LSPA prefesoru – Žermēnas Vaznes un Andras Fernātes, notiekošo pētījumu “Cilvēku fiziskā aktivitāte un Covid-19”, kā arī par docentes Sandras Škutānes pētījumu “Fizisko aktivitāšu pieejamība pandēmijas laikā”.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes pētnieces Irēna Upeniece, Helga Drupasa-Zeltiņa un Una Veseta prezentēja pētījuma “Sociālo tīklu izmantošana, veicinot cilvēku fizisko aktivitāti” rezultātus. RSU  pārstāves veikušas cilvēku sociālo tīklu lietošanas paradumu analīzi, lai iegūtu informāciju par to ietekmi uz ikdienas fiziskajām aktivitātēm. Pētnieces secinājušas, ka respondentu vidū visaktīvāk sociālos tīklus fiziskām aktivitātēm izmanto cilvēki vecuma grupā no 29 līdz 39 gadiem, jo īpaši sievietes, populārākais sociālo tīklu kanāls šādām aktivitātēm ir Youtube.

Arī asociētie profesori Ivars Kravalis un Kalvis Ciekurs sadarbībā ar vadošo pētnieci Anastasiju Ropu dalījās pētījumā par rekreācijas pasākumu piedāvājumu pandēmijas laikā.

Jau ziņots, ka 1. februārī notika LSPA starptautiskā zinātniskā konference “SPORTA ZINĀTNE UN VESELĪBAS APRŪPE SPORTĀ 2021”. Vairāk nekā 60 sporta zinātnes un veselības aprūpes speciālisti, zinātnieki, un augstskolu docētāji kolēģus iepazīstināja ar saviem pētījumiem un gūto pieredzi dažādās fiziskās aktivitātēs un veselīga dzīves veida jomās. Kopā ZOOM platformā prezentēts 31 pētījums.

Konferences plenārsēdē, ar pētījumus par atjaunošanās stratēģijām basketbolā šobrīd un nākotnes perspektīvas, uzstājās arī profesors Daniele Conte (Itālija). Savukārt asociētā profesore Simona Pajaujiene no Lietuvas Sporta universitātes dalījās ar pētījumu par cilvēkresursu nozīmi veselības un fitnesa jomā, sniedzot atbildi uz jautājumu - vai sporta speciālistu profesionālās kompetences atbilst Eiropas standartiem. 

Diskusijas un projektu prezentācijas par sporta zinātnes un veselības aprūpes jautājumiem un to pielietojumu nākotnē, ar citu valstu zinātniskajām komandām, plānots turpināt LSPA simtgadei veltītajā Baltijas Sporta zinātnes asociācijas konferencē “Sporta zinātne un veselība pārmaiņu laikā”, kas no 2021.gada 29. līdz 30.aprīlim notiks ZOOM platformā.

Pateicamies LSPA Zinātnes daļai un IT speciālistiem par labi noorganizētu tiešsaistes konferences darbu.

Informāciju apkopoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
sadarbībā ar Zinātnes daļas vadītāju Unu Gūtmani
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv