Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes IZDOS STARPTAUTISKU ZINĀTNISKO ŽURNĀLU PAR JĀŠANAS SPORTU UN ZIRGU VĒSTURI
IZDOS STARPTAUTISKU ZINĀTNISKO ŽURNĀLU PAR JĀŠANAS SPORTU UN ZIRGU VĒSTURI Drukāt
Trešdiena, 02 decembris 2020 14:33

ZURNALS PAR JASANAS SPORTULai rosinātu starptautisku, pētījumos balstītu, diskusiju par jāšanas sportu un tā vēsturi, kas būtu pieejama zinātniekiem, treneriem, jātniekiem un citiem speciālistiem, kurus interesē jāšanas sports vēsturiskā griezumā, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) parakstījusi sadarbības līgumu ar Ungārijas akadēmiskās un zinātniskās literatūras izdevēju “Trivent Publishing” par kopīga zinātniskā žurnālaCHEIRONizdošanu.

Sadarbības līgumu parakstīja LSPA rektors, profesors Juris Grants, izdevniecības “Trivent Publishing” direktore Monika Jetzin un topošā žurnāla redkolēģijas pārstāvji – Anastasija Ropa (LSPA vadošā pētniece un “Cheiron” galvenā redaktore), Mirjama Bibby no Edinburgas universitātes (Apvienotā Karaliste) un Teodora Artimona no Ungārijas Centrāleiropas universitātes.

Pēc līguma parakstīšanas žurnāla galvenā redaktore un LSPA vadošā pētniece Anastasija Ropa pastāstīja: “Žurnālu plānojam sākt izdot 2021.gadā. Tas iznāks divas reizes gadā, gaidāmi arī  tematiskie numuri. Publicēsim populārzinātniskus rakstus, kā arī padziļinātus pētījumus un īsākas publikācijas par jaunumiem un atklājumiem jāšanas vēsturē un zinātnē. Interesentiem žurnāls būs pieejams gan digitālajā brīvpiekļuvē, gan poligrāfiskā formātā. Plānojam to indeksēt arī zinātniskajās datubāzēs Scopus un Web of Science.”

“Ceram, ka pētījumi interesēs dažādas interesentu grupas, gan tos, kuri profesionāli apgūst jāšanas sportu un izzin zirgu vēsturi, gan tos, kuriem vienkārši patīk zirgi un ir vēlēšanās par to zināt vairāk,” norādīja Ropa.

Žurnāla pirmais izdevums klajā nāks 2021. gada maijā. Publicēšanas valoda – angļu. Žurnāla mājaslapa: https://trivent-publishing.eu/69-cheiron-the-international-journal-of-equine-and-equestrian-history

- Kāpēc Cheiron?
Anastasija Ropa:
-Cheiron ir sengrieķu mitoloģijā aprakstīts kentaura tēls - pa pusei cilvēks, pa pusei zirgs. Bet vai kentauri bija mītiski? Viduslaikos Seviļas Izidors rakstīja, ka kentauri bija cilvēki, kuri tik labi pratuši jāt zirga mugurā, ka šķituši kā viens vesels. Savukārt Olimpisko spēļu dalībnieks, jātnieks un treneris Žans d’Orgeix no Francijas, raksturojot jātnieku un zirgu konkūra sacensībās, uzsvēra, ka šķēršļu pārvarēšanas brīdī tie saplūst vienā un kļūst par “lēciena mašīnu” - kentauru.

Piemēram, Portugāles karalis Duarte I jau XV gadsimtā uzrakstīja jāšanas rokasgrāmatu, kurā analizē bērnu apmācību jāšanā, kā arī apraksta izvairīšanās metodes krišanai no zirga un paņēmienus, kas palīdz pārvarēt bailes no zirgiem un jāšanas.

Kā redzams, mēs varam daudz mācīties no pagātnes jātniekiem un viņu atstātā mantojuma. Jāšanas meistarība mūsdienu trenerim ir tikpat svarīga kā toreiz, un to var attiecināt arī uz citiem sporta veidiem. Tāpēc arī žurnāls “Cheiron” stāstīs par cilvēku un zirgu vēsturi, kas, kļūstot par vienu veselu, cenšas sasniegt jāšanas mākslas virsotnes.

-Žurnāls un LSPA
Anastasija Ropa:

-
Strādājot LSPA, gribēju redzēt žurnālu, kura izdošanu atbalsta mana augstskola. LSPA sagatavo speciālistus sportā un veselības aprūpē. Pamanīju studējošo interesi ne tikai par jāšanu kā sporta veidu, bet arī par jāšanu kā fiziskās un mentālās terapijas instrumentu. Gan jāšanas sports, gan jāšanas terapija un rekreācija Latvijā kļūst no gada, jo populārāka. Atveras jauni staļļi un jāšanas skolas, vecāki ved bērnus uz jāšanas nodarbībām, pieaugušie nāk trenēties vai vienkārši pajāt ar zirgu. Tāpat jāšanas terapija ir sertificēta cilvēka patoloģiju ārstēšanai. Latvijā ir vairāki centri, kur bērni un pieaugušie, saņemot fizisko un garīgo terapiju, ārstēšanā izmanto izjādes ar zirgiem.

Ļoti ceru, ka publikācijas jaunajā žurnālā LSPA studentiem palīdzēs labāk izprast jāšanas sportu un tā sniegtās iespējas. Lai interesētos par jāšanas sporta vēsturi, nav jābūt jātniekam vai trenerim - daudzi žurnālā publicētie pētījumi būs interesanti un noderīgi visiem sporta zinātnes un veselības aprūpes speciālistiem.

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un  komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
sadarbībā ar LSPA vadošo pētniecis un jaunā žurnāla redaktoti
Anastasiju Ropu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu  

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv