Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes ASOC.PROFESORE BAIBA SMILA PIEDALĪJUSIES “MŪSDIENU BARONU” VĒSTURISKAJĀ GĀJIENĀ NO TARTU LĪDZ DUNDAGAI
ASOC.PROFESORE BAIBA SMILA PIEDALĪJUSIES “MŪSDIENU BARONU” VĒSTURISKAJĀ GĀJIENĀ NO TARTU LĪDZ DUNDAGAI Drukāt
Trešdiena, 04 novembris 2020 13:45

8.diena-13 2Pieminot Krišjāņa Barona 185. dzimšanas dienu, Imanta Ziedoņa muzeja komandas izmeklēti "mūsdienu Krišjāņi Baroni", kuru vidū ir arī LSPA Slēpošanas katedras asociētā profesore Baiba Smila, veikuši vēsturisko Barona gājienu no Tartu līdz Dundagai, kas ilga no 21.augusta līdz 20.septembrim un bija vairāk nekā 800 kilometru garš. Gājiena stāsti apkopoti digitālajā grāmatā "Tuvie" un skatāmi Latvijas Nacionālajā bibliotēkā līdz pat 29. decembrim.

Katram mūsdienu Baronam pēc ceļa veikšanas bija uzdevums uzrakstīt savu redzējumu par mūsdienu Latviju. Tādējādi digitālajā grāmatā apkopoti 65 ceļinieku stāsti. Mūsdienu Baronu vidū bija kultūras nozares pārstāvji, pedagogi, pētnieki, muzeologi un biznesa cilvēki no Latvijas un Igaunijas, Valsts prezidents Egils Levits. Ceļā piedalījās arī Barona dzimtas pēcteči, Krišjāņa Barona muzejs un 101 gadu jaunā tautasdziesmu zinātāja Elvīra Baldiņa.

Baiba Smila kopā ar vienu no Latvijas izcilākajiem orientieristiem Antu Grendi veica gājiena 8.dienas posmu (177 – 200 km) no Smiltenes meteorīta krātera caur Brantu muižu līdz Raunas pilsdrupām. 23 km garajā pārgājienā raisītās pārdomas B.Smila apkopojusi stāstā “Kā atrast ceļu?”, kas lasāms digitālās grāmatas "Tuvie" 129. – 135. lapaspusē un rakstīts no orientierista skata punkta.

"Šis ceļš noteikti ir kultūras fenomens un kultūras pieredzes piemērs, kad 31 dienas laikā dažādu nozaru pārstāvji dodas ceļā un kopīgi saraksta grāmatu par mūsdienu Latviju. Sākotnēji bija ap 65 mūsdienu Baronu, beigās to sanāca vairāk, ceļā notika negaidīti pavērsieni. Arī ceļa ritumā piedzīvojām dažādas "Ziedoniskas cilpas", un nu šis ceļš ir jau vairāk nekā 800 kilometru garš. Latvijā un Igaunijā netrūkst aizrautīgu, laipnu, izpalīdzīgu un viesmīlīgu cilvēku, kuri ceļā mūs sagaidīja un veidoja savus kultūras notikumus,'' stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende, kura bija kopā ar visiem mūsdienu Baroniem visa ceļā garumā.

Iedvesmojoties no vienas no pirmajām ģeogrāfijas grāmatām Baltijas reģionā "Mūsu Tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti", izveidots Baronam veltītais pārgājiena maršruts. Ceļš sadalīts vairākos posmos, un katrs mūsdienu Barons veica daļu no maršruta.

Gājiena laikā režisoru Jāņa Rēdliha, Jāņa Holšteina un biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas "RISEBA" studentu vadībā uzņemta dokumentālā filma, kura pie skatītājiem nonāks 2021. gadā.

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu  
FOTO no Baibas Smilas personīgā arhīva

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv