LSPA ORGANIZĒ ASTOŅU SEMINĀRU CIKLU PAR JĀTNIEKU SPORTU UN JĀŠANAS VĒSTURI. SEPTĪTĀ PIESLĒGŠANĀS 20. MAIJĀ Drukāt
Pirmdiena, 05 aprīlis 2021 18:36

Therese Renz public domain imageNo 2020. gada oktobra līdz 2021. gada maijam, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) organizē astoņu virtuālo semināru ciklu. Katrā no semināriem 3 līdz 4 autori prezentēs īsus referātus par jāšanas sporta tematiku, pēc kuriem notiks diskusija. Semināri notiks reizi mēnesī - ceturtdienās, plkst. 18:00, Microsoft Teams platformā – pieslēgšanās šeit. Semināros var piedalīties visi interesenti, bez iepriekšējas reģistrācijas. Semināru darba valoda - angļu.

Par semināru norisi atbild, LSPA vadošā pētniece, PhD Anastasija Ropa - Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu .

Pirmais seminārs norisināsies 2020. gada 22. oktobrī, plkst. 18:00. Seminārā uzstāsies četri autori ar referātiem par tēmu “Jātnieku sporta ticējumi un folklora”. Miriam Bibby no Edinburgas universitātes (Apvienotā Karaliste) pastāstīs par Skotijas folkloru. Hylke Hettema no Leidenes universitātes (Nīderlande) – par arābu zirgu talismaniem, Edgars Rops no Latvijas – par ticējumiem Baltijas folklorā, un PhD Anastasija Ropa (LSPA) – par ticējumiem, kas saistīti ar melniem zirgiem. Ja jums nav Microsoft Teams, tad pirmajā seminārā iespējā pieslēgties, izmantojot šo saiti.

Semināru norises grafiks:

   2020. g. 19. novembrī, plkst. 18:00 – Problēmas vēsturiskas jāšanas un zirgkopības rakstu
   rediģēšanā, tulkošanā un pielietošanā.
   Pieslēgšanās šeit 
______________________________________

   2020. g. 17. decembrī, plkst. 18:00 – Vēsturisks ieskats zirga un jātnieka audzināšanā.
   Pieslēgšanās šeit 
______________________________________

   2021. g. 21. janvārī, plkst. 18:00 – Lauskas un daļas. Viduslaiku laužņu trenzes attīstība. 
   Pieslēgšanās šeit 

Semināru vadīs jātnieks un vēsturnieks Frederiks Kirčs (Frederik Kirch) no Vācijas, kurš pievērsīsies viduslaiku laužņu trenžu izcelsmei, to stiliem, darbības principiem un attīstībai no viduslaiku perioda sākuma līdz 15. gadsimtam.

Tēma ir īpaši aktuāla, jo par laužņu trenzēm valda dažādi mīti. Īpaši pārprastas ir laužņu trenzes, jeb zirgu skavas, vēsturiskajā vidusslaiku posmā. Dažkārt tās raksturo kā priekšgājējas mūsdienu “Pelham” trenzēm, un uzskata par īpaši stingrām un zirgam nežēlīgām. Taču trenžu veidi un darbības mehānika līdz šim bijuši reti pētījumu objekti. 2020.gadā Džons Klarks un Marina Viallona publicējuši padziļinātus rakstus par viduslaiku laužņu trenzēm. 

Semināru darba valoda - angļu.
______________________________________

   2021. g. 18. februārī, plkst. 18:00 – Dzimuma stereotipi jātnieku sportā: profesionālie jātnieki un poniju meitenes.
   Pieslēgšanās šeit 
______________________________________

   2021. g. 18. martā, plkst. 18:00 – Jāšana un jātnieku sports mākslā: interpretācijas problēmas.
   Pieslēgšanās šeit 
______________________________________

   2021. g. 22. aprīli, plkst. 18:00 – Jātnieku sports kā sociāla parādība.
   Pieslēgšanās šeit 

Semināra dalībnieki apspriedīs zirgu vietu dažādu gadsimtu sociālajās struktūrās.
Lektore Katherine Kanne no ASV Nortvesternas Universitātē (Northwestern University) Čikāgā, ar referātu par aizvēsturiskās jāšanas dzimuma aspektiem, runās par jāšanu kā sociālas parādības posthumanistisko izpēti (Posthumanist Explorations of Horse Agency).
Marieke Rēbena (Marieke Röben) no Vācijas Oldenburgas universitātes Vēstures institūta pēta agrīno viduslaiku hronikas, juridiskos tekstus un svēto dzīvesstāstus un runās par zirgiem tā laikmeta materiālos.
Ketlīna Haaka (Kathleen Haak) no ASV stāstīs par zirgu kā “zemnieka peļņas avotu” (The Farmer’s Money Maker). Ketlīnai ir 20 gadu pieredze braukšanā ar zirgu pajūgiem. Viņa strādā Amerikas Pajūgu braukšanas asociācijā (Carriage Association of America) un regulāri publicē materiālus starptautiskos zirgkopības žurnālos.
Savukārt Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas doktorante Svetlana Rudmieze sniegs ieskatu mūsdienu jāšanas sportā.

______________________________________

   2021. g. 20. maijā, plkst. 18:00 – Zirgi, jāšana un jātnieku sports klasiskā literatūrā.
   Pieslēgšanās šeit 
______________________________________

Jautājumu gadījumā sazināties ar
LSPA vadošo pētnieci, 
PhD Anastasiju Ropu
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
+371 26594891

 

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv