Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes LSPA DOCĒTĀJAS PIEDALĀS EIROPAS SPORTA SAMITĀ PAR SPORTA UN FIZISKO AKTIVITĀŠU SEKTORĀ NODARBINĀTO PRASMĒM
LSPA DOCĒTĀJAS PIEDALĀS EIROPAS SPORTA SAMITĀ PAR SPORTA UN FIZISKO AKTIVITĀŠU SEKTORĀ NODARBINĀTO PRASMĒM Drukāt
Otrdiena, 15 oktobris 2019 10:01

IMG-6316 2LSPA Vadības un komunikācijas zinātnes katedras vadītāja asoc.prof. Signe Luika un lektore Aiga Paikena, 7. un 8. oktobrī piedalījās Somijas Izglītības un kultūras ministrijas organizētājā pirmajā Eiropas sporta prasmju samitā „Nodarbinātības tendences un darbaspēka attīstības prioritātes”. Tajā prezentēti trīs gadus ilga pētījuma rezultāti par sporta un fizisko aktivitāšu sektorā nodarbināto prasmēm, kas veikts 28 Eiropas valstīs, piedaloties 3812 respondentiem.

Somijā tikās 84 sporta organizāciju darbinieki pārstāvot Eiropas Sporta un Nodarbinātības laboratorijas (EOSE) sadarbības valstis, lai papildinātu esošās zināšanas sporta administrēšanā un dalītos pieredzē ar citu valstu dalībniekiem.

Pētījums parāda, ka Eiropā nodarbināto skaits sporta nozarē regulāri pieaug. Visvairāk sportā strādājošo ir vīrieši vecumā no 25 – 49 gadiem, lielākajai daļai ir vidējā izglītība un vairums ir nodarbināti uz pilnu slodzi. Pētījumā arī secināts, ka būtiskākās un nepieciešamākās prasmes sporta jomā strādājošajiem ir tieši jomai atbilstošās zināšanas, kā arī sporta vadība, stratēģiskā plānošana un iemaņas mārketingā.

Samita noslēgumā tika izstrādātas rekomendācijas un noteiktas rīcības prioritātes, lai paaugstinātu sporta jomā nodarbināto prasmes.

Helsinki par samita norises vietu izvēlēti, jo Somija 2019. gadā  ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts.

eoseLSPA ir EOSE biedrs kopš 2012.gada. Observatorijas mērķis ir sabalansēt nozares profesiju piedāvājumu ar pieprasījumu, mācīties gudri, efektīvi un daudzpusīgi

Vairāk ar EOSE darbību var iepazīties mājaslapā: http://eose.org/

*ESSA-Sport - A European Sector Skills Alliance for Sport and Physical Activity.

Jau ziņots, ka arī LSPA pētījumu veica projekta ESSA-Sport ietvaros, ko finansē Eiropas komisija projekta “Erasmus+ ietvaros. Šāds pētījums, pēc vienotas metodikas, projekta “Sporta un fizisko aktivitāšu darba tirgus” ietvaros tika veikts visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Pētījums Latvijā veikts 2018. gada oktobrī – decembrī, anketējot sporta organizāciju vadītājus. Projekta īstenotāji Latvijā uzrunāja vairāk nekā 200 sporta organizācijas – sporta veidu federācijas, sporta skolas un sporta klubus, taču rezultātā pētījumā piedalījās 49 sporta organizācijas.

Pētījums parāda, ka arī Latvijā nodarbināto skaits sporta nozarē regulāri pieaug, visvairāk strādājošo ir vecuma grupā no 25 – 49 gadiem, lielākai daļai strādājošo ir augstākā izglītība un vairums darbinieku ir nodarbināti uz pilnu laiku, kā arī sporta nozarē strādā vairāk vīrieši nekā sievietes.

Pētījuma ietvaros analizētas esošās un nepieciešamās prasmes šādās sporta jomas profesijās: sporta treneris, āra fizisko aktivitāšu vadītājs, fitnesa treneris, sporta organizācijas vadītājs, vecākais vadības darbinieks, vidējais vadības darbinieks, zemākā līmeņa darbinieks, biroja darbinieks.

Pētījums parāda, ka sporta treneriem ir nepieciešams pilnveidot komandas darba, tehnoloģiju lietošanas un sporta nodarbību plānošanas prasmes. Āra fizisko aktivitāšu vadītājam prioritāri nepieciešams pilnveidot prasmes darbam komandā. Savukārt fitnesa treneriem jāpilnveido sekojošas prasmes: motivēšana un teorētiskas zināšanas anatomijā un fizioloģijā. Sporta organizācijas vadītājiem nepieciešams uzlabot plānošanas, problēmu risināšanas un komandas darba prasmes. Augstākā līmeņa vadības darbiniekiem nepieciešams pilnveidot stratēģiskās plānošanas, sporta politikas un motivēšanas prasmes. Vidējā līmeņa vadības darbiniekam nepieciešams uzlabot problēmu risināšanas, mārketinga un pārdošanas, stratēģiskās plānošanas prasmes. Zemākā līmeņa darbiniekiem galvenokārt nepieciešams uzlabot lēmumu pieņemšanas prasmes. Savukārt biroja darbiniekiem nepieciešams pilnveidot problēmu risināšanas prasmes un prasmi saprast rakstītus dokumentu un tos sagatavot.

Informāciju sagatavoja:
EOSE projekta koordinatore Signe Luika un Aiga Paikena
sadarbībā ar LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāju
Ilzi Āķi-Vīksni, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv