Uz sākumu Jaunumi LSPA aktualitātes PROF. JEĻENA SOLOVJOVA PIEDALĀS LATVIJAS RADIO DISKUSIJĀ PAR PELDĒTAPMĀCĪBU SKOLĀS
PROF. JEĻENA SOLOVJOVA PIEDALĀS LATVIJAS RADIO DISKUSIJĀ PAR PELDĒTAPMĀCĪBU SKOLĀS Drukāt
Otrdiena, 11 septembris 2018 16:33

SolovjovaLatvijā ik gadu noslīkst aptuveni sešreiz vairāk cilvēku nekā citviet Eiropā. Kā peldētapmācība bērnībā var mainīt šo traģisko statistiku? Latvijas Radio raidījums "Ģimenes studija" piedāvā diskusiju par situāciju peldētapmācības jomā izglītības iestādēs un nepieciešamajām izmaiņām. Sarunā piedalās Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas profesore Jeļēna Solovjova, Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs un Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga.

Latvijas Radio raidījums "Ģimenes studija". 10/09/2018 plkst. 14.07.

Latvijas Peldēšanas federācijas paziņojusi, ka peldētmācība Latvijā nav pietiekamā līmenī. Šajā jautājumā federācija  vērsās pie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), lai kopēji to risinātu skolās. Graujošais nelaimju skaits ūdenstilpnēs ir nopietna problēma, jo katru gadu ir liels noslīkušo skaits, tā nav tikai karsto vasaru problēma. Valstī ir laiks rīkoties, Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs uzsver: “Tā ir problēma, kura nepazudīs pati no sevis.”

Viņš arī skaidro, ka citos gadījumos ir daudz preventīvu informatīvu drošības kampaņu, bet Latvijā netiek ieguldīts ne materiālais, ne intelektuālais resurss informēšanai par drošību uz ūdens.

Aivars Platonovs  pauž, ka grūti saprast, kāda ir peldētmācības programma skolās, ne visi pedagogi ir ar peldētmācīšanas metodikas zināšanām. Dažviet māca 9, citviet 40 stundas mācību gadā, nav skaidru vadlīniju, kā to darīt.

Babītes vidusskolā peldēšana ir no 1. līdz 12. klasei. No 1. – 6. klasei peldēšana ir mācību stundu sarakstā, no 7.klases tā ir fakultatīva nodarbība. Ir arī peldēšanas pulciņi. Babītes pašvaldība atbalsta piecus un sešus gadus vecus bērnus, viņi bez maksas var peldēt Babītē baseinā, skolā bērni ierodas jau ar peldētprasmēm. Visi bērni sestajā klasē māk peldēt, situāciju skaidro Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga.

Latvijas Sporta pedagoģijas profesores Jeļenas Solovjovas pieredze rāda, ka peldēšanai skolās ir pārāk maz stundu, tāpat ir maz tādu skolu kā Babīte: “Bērnam jāiemācās peldēt tik labi, lai varētu pārsimts metrus patstāvīgi droši nopeldēt.”

Ja gadā ir 36 mācību stundas skolā, tajās nevar iemācīties peldēt. Solovjova uzskata: “Varētuv būt vismaz 100 stundas. Tāpat svarīgi, kas māca peldēt, vai tas notiek profesionāli pareizi, vai pedagogs ir sagatavots. Peldēšanas speciālisti jau otro gadu organizē peldēšanas seminārus skolotājiem, jo tagad ir cita pieeja.”

Peldētmācībā skolās Jeļena Solovjova saskata trīs galvenās problēmas – organizācija, mazs kvalificētu peldēšanas pedagogu skaits un nepietiekams stundu skaits skolās.

Pastāv uzskats, ka ne visi var iemācīties peldēt. Speciālisti uzskata, ka iemācīties peldēt var jebkurš cilvēks, tikai jāiemācās ūdenī pārvietot ķermeni – darot to droši, izmantojot ūdeni kā atbalstu.

Latvijas Radio 1 - Agnese LinkaIlze Zvaigzne

© Latvijas Radio, 2018
Jebkādu materiālu pilnīga vai daļēja izmantošana atļauta tikai ar rakstisku Valsts SIA «Latvijas Radio» atļauju.

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv