PROJEKTA PIRMAIS POSMS SEKMĪGI AIZVADĪTS Drukāt
Ceturtdiena, 14 aprīlis 2016 11:47

Ņemot vērā bērnu ar invaliditāti funkcionēšanas un veselības rādītāju lielo dažādību, projekta pirmajā posmā izpētīti zinātniski pamatoti veselības kvantitatīvie un kvalitatīvie indikatori bērnu ar invaliditāti dalībai, uz veselības sekmēšanu vērstās, fiziskās aktivitātēs. Pasaules veselības organizācijas (2007) izstrādātā funkcionēšanas, nespējas un veselības klasifikācija bērniem un jauniešiem  izmantota, kā universālais modelis, lai definētu veselības stāvokļa un kontekstuālos faktorus. Pēc apjomīgas literatūras analīzes, izveidots stardisciplinārs veselības un sociālo indikatoru modelis bērnu ar invaliditāti dalībai fiziskās aktivitātēs.

Slide1

Patreizējā projekta posmā  “Ķermeņa funkcijas un aktivitātes” un “Dalības” domēni tiek zinātniski pārbaudīti četrām pētījuma mērķa grupām - bērni ar redzes, ar dzirdes, ar kustību un ar intelektuālām invaliditātēm. Iegūti 118 šo bērnu kustību izpildes un fiziskās kapacitātes rezultāti. No 100 dalībniekiem, papildus, iegūts vērtējums par viņu ikdienas fiziskām aktivitātēm. Šobrīd LSPA Kinezioloģijas laboratorijā noris intensīvs iegūto datu novērtēšanas process fizioloģisko spēju noteikšanai, kas iekļauj elektromiogrāfiju, dinamiskā un statiskā līdzsvara noteikšanu, kā arī stājas izvērtējumu. Paralēli tam, izmantojot actigrafus, pētnieki seko līdzi bērnu ikdienas fizisko aktivitāšu līmenim 7 dienu periodā.

   EMG 4 EMG 1

RPIVA pētnieki uzsākuši kognitīvo testu veikšanu bērniem ar dzirdes un intelektuāliem traucējumiem. Kopumā projektā plānots izveidot 200 starpdisciplināras novērtēšanas izvēlnes, kas sniegs, uz pierādījumiem balstītu, starpdisciplināru izvērtējumu faktoriem, kas ietekmē bērnu ar invaliditāti dalību fiziskās aktivitātēs. Vērtīgo informāciju varēs izmantot speciālisti skolās, veselības aprūpes iestādes, kā arī bērnu vecāki, lai  sekmētu šo bērnu līdzdalību, vecumam atbilstošās, fiziskās aktivitātēs ikdienā. 

Informāciju sagatavoja:
prof. Aija Kļaviņa,
projekta koordinātore

 

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv