Uz sākumu Jaunumi LSPA aktualitātes LSPA DOKTORANTE AIGA DOMBROVSKA STARPTAUTISKĀS OLIMPISKĀS AKADĒMIJAS SEMINĀRĀ TIKUSIES AR SOK PREZIDENTU TOMASU BAHU
LSPA DOKTORANTE AIGA DOMBROVSKA STARPTAUTISKĀS OLIMPISKĀS AKADĒMIJAS SEMINĀRĀ TIKUSIES AR SOK PREZIDENTU TOMASU BAHU Drukāt
Trešdiena, 21 oktobris 2015 10:26

IMG 7755Lai padziļinātu zināšanas par Olimpisko kustību, LSPA doktorante, Vadības un komunikāciju katedras docētāja Aiga Dombrovska no 1. līdz 30.septembrim, Olimpijā (Grieķija) piedalījās Starptautiskās Olimpiskās akadēmijas organizētajā seminārā Olimpiskās izglītības pēcdiploma studentiem „Olimpiskā kustība: atjaunošanas un pielāgošanas process”, kurā prezentēja topošās doktora disertācijas tēzes „Augstu sasniegumu sporta attīstība Latvijā 2004.-2014.” Seminārā apgūtās programmas sertifikātu A.Dombrovskai izsniedza Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Tomass Bahs.

Kā pastāstīja Aiga - Starptautiskā Olimpiskā akadēmija katru gadu rīko astoņas izglītojošas sesijas. Viena no tām domāta 35 pēcdiploma (maģistrantūras vai doktorantūras) studentiem. Šajā sesijā aicināti piedalīties studenti, kuri veic ar sportu un Olimpisko kustību saistītus pētījumus, lai uzlabotu zināšanas un gūtu motivāciju veikt pētījums par Olimpiskajām tēmām.

- „Maija sākumā saņēmu ilgi gaidīto apstiprinājuma vēstuli no akadēmijas prezidenta Isidoros Kouvelos, ka esmu apstiprināta dalībai seminārā. Pēc apstiprinājuma sagatavoju pārskatu un prezentāciju par manis pētīto tēmu.

- 1.septembrī devos uz Olimpiju. Tā sākās mans izglītojošais ceļš Olimpiskajā kustībā. Ierodoties Olimpijā, kur atrodas Starptautiskā Olimpiskā akadēmija, svinīgajā atklāšanas ceremonijas nolikām ziedus vietā, kur apglabāta Olimpiskās kustības atjaunotāja Pjēra de Kubertēna sirds.

- Izglītošanās turpinājās lekcijās:

1. – 7. septembris: ”Antīkās Olimpiskās spēles un to filozofija” (“The Ancient Olympic Games and their Philosophy”). Lekcijas vadīja Prof. Dr. Nigel B.Crowther (Kanāda) un Prof. Dr. Ingomar Weiler (Austrija).

8. – 13. septembris: “Olimpisko spēļu atdzimšana un to vēsture, modernā Olimpiskā kustība” (“The modern Olympic Movement, the revival of the Olympic Games and the history of the modern Olympic Games”). Lekcijas vadīja Prof. Dr.  Kostantinos Georgiadis (Grieķija),  Prof. Dr. Otto Schantz (Vācija).

14. – 20. septembris: „ Olimpiskā izglītība un moderno Olimpisko spēļu sociālpolitiskie aspekti (“Olympic Education and socio-political aspects of the modern Olympic Games (media and communication, management, organisation and marketing”). Lekcijas vadīja Prof. Dr. Jean-Loup Chappelet (Šveice), Prof.clin.asst.Cameron Myler (Amērika) un Prof.Dr. Otmar Weiss (Austrija).

21. – 30. septembris: „Olimpiskās kustības ētiskās un filozofiskās problēmas; sportistu tiesības modernajā Olimpiskajā kustībā” (“The ethical and philosophical issues of Olympism as well as the athletes’ rights in the modern Olympic Movement”). Lekcijas vadīja Prof. Dr. George Karlis (Kanāda), Prof. Dr. Michael McNamee (Vācija) un Prof. Dr. Dimitra Papadimitriou (Grieķija).

- Profesori, kuri mums lasīja lekcijas bija viens par otru izcilāki. Piemēram, Profesore Cameron Myler  ir četrkārtēja Olimpisko spēļu dalībniece kamaniņu sportā, ieguvusi 11 pasaules kausu medaļas un 7 reizes bijusi ASV čempione. Beidzot savu sportistes karjeru, pievērsusies sportistu tiesībām – šobrīd strādā kā juriste. Profesore izklāstīja dažādas ar dopingu saistītas tēmas un atklāja savu pieredzi strādājot lietās, kas skar sportistus un dopingu.

Profesors Dr.Nigel B.Crowther no Kanādas mēģināja izprast, kādēļ sportisti Senajās Olimpiskajās spēlēs startēja kaili, vai viņiem nebija kauns, vai viņi vēlējās izrādītu savu ķermeni, varbūt dēļ demokrātijas vai reliģijas, varbūt iemesls bija labāka aerodinamika? Vēl kāds interesants fakts – sportisti pirms starta iezieda savu ķermeni ar olīveļļu, toties savāktā olīveļļa kopā ar sportistu sviedriem vēlāk tika pārdota kā spēcinošs šķidrums.

-Vairāku grāmatu autors, profesors Dr. Jean-Loup Chappelet no Šveices starp sporta vadības lekcijām mums prezentēja savu tikko izdoto grāmatu, kuru pēc tam uzmeklēju bibliotēkā.

-Klausoties tik ievērojamos cilvēkos, ikviena tēma kļuva daudz saistošāka un interesantāka. Ne tikai iegūtā informācija, bet arī lektoru prezentēšanas stils un informācijas pasniegšanas metodes ir ieguvums izaugsmei.

-Kad bijām ekskursijā uz Olimpijas antīko stadionu, apskatījām arī vietu, kur pirms katrām Olimpiskajām spēlēm svinīgā ceremonijā joprojām sākas Olimpiskās lāpas ceļš uz spēļu norises vietu. Vakarā mums tika izsniegti balti palagi. Ko ar tiem darīt? Apģērbties! Vienreizēja iespēja ietērpties seno grieķu stilā un likt galvā olīvzaru vainagu, lai veiktu Olimpiskās lāpas ceļu. Skrējienā apkārt Olimpiskās akadēmijas stadionam lāpa veica savu ceļu no rokas rokā, no valsts uz valsti. Neaprakstāma sajūta!

-Katru mācību dienu sesijas dalībniekiem bija jāprezentē savi pētījumi. Jutos kā doktorantūras iestājeksāmenā, kad prezentēju savu tēmu un atbildēju uz „komisijas” (dalībnieku) jautājumiem. Biju patīkami pārsteigta, cik ļoti pārējos dalībniekus interesē citu pētījumu tēmas. Katru dienu izvērsās plašas diskusijas, komentāri, ieteikumi, viedokļi. Pārstāves no Āfrikas, Brazīlijas un Slovākijas man nekavējoties atsūtīja savus zinātniskos rakstus, kas varbūt noderēšot man disertācijas izstrādē, jo viņas ir pētījušas ko līdzīgu savās valstīs. 

-Starp lekcijām diskusijas grupās apspriedām dzirdētās tēmas. Katru dienu, kādam no dalībniekiem, bija jāraksta dienas atskaite un, gatavojoties noslēguma ceremonijai, dienu atskaites apvienojām nedēļu pārskatos, kurus noslēguma ceremonijā prezentējām.

-Sesijas laikā tika organizēti sociālie vakari, kuros semināra dalībnieki prezentēja savu valsti. Nešaubījos, ka manas Omes medus un Latvijas rupjmaize garšos daudziem, tomēr degustētāju pieprasījums bija lielāks nekā līdzpaņemtās rupjmaizes klaips!

-Brīvajos vakaros varējām apmeklēt Olimpiskās akadēmijas bibliotēku, vai izvēdināt galvu dažādās aktivitātēs – basketbolā, volejbolā, futbolā, peldēšanā vai skrējienā apkārt Olimpiskajai akadēmijai. Izmēģinājām arī Harija Potera filmā iecienīto sporta spēli „Quidditch”, bet uz slotas kātiem gan nelidojām..

-Četru Olimpijā pavadīto nedēļu laikā mums bija piecas brīvdienas. Vienu no tām visi kopā pavadījām pie jūras. Citā brīvdienā devāmies ekskursijā uz tuvāko, Grieķijai piederošo, salu – Zakintos.

-Ņemiet vērā, dodoties uz Olimpiju, vērts izlasīt Olimpiskās izglītības rokasgrāmatu „Olimpiskā ĀBECE”, bet, atgriežoties mājās, nešaubos, ka zināšanas būs papildinātas ar vizuāliem iespaidiem. Mēnesis Olimpijā nebūt nav maz! Tā ir iespēja ne tikai izglītoties, bet arī iegūt jaunus kontaktus, kas var noderēt profesionālā jomā.

Paldies Latvijas Olimpiskajai akadēmijai par doto iespēju izglītoties un gūt iedvesmu turpināt iesākto! „

Informāciju apkopoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
sadarbībā ar Aigu Dombrovsku.
FOTO no Aigas personīgā arhīva

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv