Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes LTV1 “PANORĀMA”: LATVIJĀ PIERĀDA LAIMES HORMONU SAISTĪBU AR SPORTOŠANU UN FIZISKĀM AKTIVITĀTĒM
LTV1 “PANORĀMA”: LATVIJĀ PIERĀDA LAIMES HORMONU SAISTĪBU AR SPORTOŠANU UN FIZISKĀM AKTIVITĀTĒM Drukāt
Pirmdiena, 02 februāris 2015 13:59

IK PanoramaPirmo reizi sporta zinātnes vēsturē Latvijā aizstāvēta doktora disertācija par laimes hormonu. Darba autore LSPA doktorante, Eiropas Sociālā fonda mērķstipendijas saņēmēja Ieva Kundziņa pierādījusi, ka riteņbraukšana, slēpošana un nūjošana aizdzen dusmas, agresiju, bailes, paaugstina beta endorfīnu asinīs un dod prieku. Pie tam, pētījums LSPA veikts par cilvēkiem pusmūžā, kam mirstība no sirds un asinsvadu slimībām ir galvenais nāves cēlonis. Autori: Aija Kinca, Panorāma.

Ieva Kundziņa pētījums ir pirmais pat divās jomās. Pirmā doktora disertācija par rekreāciju jeb fiziskām aktivitātēm brīvā dabā. Un pirmā par beta-endorfīnu jeb laimes hormonu. 

Ievai izdevies pierādīt, ka regulāras, fiziskas aktivitātes paaugstina laimes hormona līmeni. Tas pierādīts zinātniski ar asins analīzēm un īpašu datorprogrammu, kas analizē sejā redzamās emocijas. Daļa pētījuma notika Madonas pusē. Tur slimnīca nāca pretī, pētījuma mērķgrupai ņemot asinis pirms un pēc fiziskās aktivitātes.

Beta endorfīns tika mērīts trīs grupām. Tiem, kas brauc ar riteni, kas nūjo un kas slēpo ar distanču slēpēm. "Mums sanāca tāds fakts, ka tie, kas brauc ar riteni, ir laimīgāki," ar rezultātiem dalās Ieva Kundziņa.

"Viens variants ir tāds, ka katram jādod riteni, lai brauc, bet braukt jāprot pareizi un pietiekamā daudzumā," ar smaidu šos rezultātus komentē darba vadītājs, akadēmijas zinātņu prorektors, profesors Juris Grants, kurš piekrīt, ka svarīgākais ir šos zinātniski pierādītos rezultātus tagad īstenot dzīvē. "Pirmais ir ieviest praksē, radīt vadlīnijas, un, protams, turpināsies darbs pie šīs tēmas. Nu jau to darīs jaunie doktoranti."

Tāpat šis pētījums apliecina, ka kustības svaigā gaisā ir lieliska alternatīva citiem laimes hormona ierosinātājiem, proti, šokolādei, trekniem ēdieniem vai alkoholam.

"Noteikti ir jākustas! Tāds interesants fakts, ka neveselīgas uzkodas ceļ beta endorfīnu, bet tur ir blaknes un sekas," skaidro Kundziņa.

Ievas promocijas darbs guvis atzinību arī konferencēs ārvalstīs, kur viņa dalījusies ar iegūtajiem rezultātiem un atnesis jau pirmos apbalvojumus.

Jaunā doktorante pati saka, ka bez sporta dzīvi iedomāties nespēj. Ieva ir sertificēta fizioterapeite un ikdienā vada nodarbības savā sporta klubā. Tieši tur viņa sapratusi, ka ir arī otrs grāvis – pārtrennēšanās, kad cilvēki sevi nodzen par daudz un paliek izsmelti, dusmīgi, aizkaitināti.

http://www.lsm.lv

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv