Uz sākumu Jaunumi LSPA aktualitātes AKADĒMIJĀ SILTUMS BŪS SILTĀKS, APGAISMOJUMS – SPOŽĀKS, BET IZMAKSAS EKONOMISKĀKAS
AKADĒMIJĀ SILTUMS BŪS SILTĀKS, APGAISMOJUMS – SPOŽĀKS, BET IZMAKSAS EKONOMISKĀKAS Drukāt
Ceturtdiena, 04 decembris 2014 11:10

KPFI 2014Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) centrālajā ēkā šobrīd strauji norit renovācijas darbi – jau ir nosiltināti bēniņi, nomainīta lielākā daļa logu un novecojušais neekonomiskais apgaismojums daļēji nomainīts pret modernāku un daudz ekonomiskāku LED spuldžu apgaismojumu.

LSPA ēkas renovācijai finansējums tika apstiprināts,  iesniedzot pieteikumu un uzvarot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izsludinātajā, klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI)finansētajā atklātajā projektu konkursā “Kompleksi risinājumi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai” ceturtajā kārtā. Pašlaik (LSPA) ēkā būvdarbi norit kā plānots, līdz gada beigām renovācijai jābūt pilnībā pabeigtai.

LSPA rektors Jānis Žīdens apstiprina: “Nākamā gada janvārī   mums jāiesniedz   atskaite   Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā par LSPA ēkā  veiktajiem renovācijas darbiem. Ja darbus pieņems – atzīs  par  kvalitatīviem, mēs saņemsim projektu konkursā piešķirto finansējumu, un tikai tad varēsim atviegloti uzelpot. Taču jau šobrīd, kad vēl  ir tikai pilnībā nosiltināti ēkas bēniņi,  kļuvis  daudz siltāk nekā citus gadus šajā laikā, tas ir jūtams pat  telpās, kur vēl nav nomainīti logi.  Savukārt telpās, kur ir nomainīts apgaismojums, ir sajūta, ka gaismas ir vairāk, kā arī elektroenerģijas patēriņš ir samazinājies.

Renovējot LSPA ēkā apgaismojumu, ar nolūku tika izveidots ļoti praktisks, pasaulē plaši pielietots standarta risinājums –  nomainīti gaismekļu korpusi un tajos iestrādātas  T8  standarta LED spuldzes. Uzņēmuma ArkiLED, kas veica apgaismojuma renovāciju, speciālists Deniss Kiseļovs skaidro priekšrocības: “Ja nākotnē LSPA ēkā gaismekļiem būs nepieciešams remonts, piemēram, jānomaina kāda spuldze, ļoti viegli varēs pielāgot gandrīz jebkura ražotāja LED spuldzes vai citus elementus, proti, ēkas apgaismojuma apsaimniekošana nebūs piesaistīta vienam konkrētam ražotājam.”

Ņemot vērā, ka LED tehnoloģijas joprojām attīstās, piemēram, šobrīd pasaulē eksperimentālā kārtā tiek izstrādātas LED spuldzes ar 30-40% augstāku intensitāti nekā līdz šim, pēc vairākiem gadiem LSPA ēkas apgaismojumu ar salīdzinoši nelieliem izdevumiem varēs vienkārši modernizēt, izmantojot daudz mūsdienīgākas spuldzes. Deniss Kiseļovs arī uzsver, ka,  veidojot apgaismojumu LSPA ēkai, tika veikts ļoti rūpīgs gaismas daudzuma aprēķins, lai gaismas pietiktu. Diemžēl Latvijā ir realizēti līdzīgi projekti, kur būvnieki, veidojot apgaismojumu, nav veikuši aprēķinus, kā arī centušies LED apgaismojumu izveidot pēc iespējas ekonomiskāku, un gala rezultātā ēkā gaismas ir par maz.

LSPA ēkai, pretendējot uz KPFI finansējumu projektu konkursa ceturtajā kārtā, bija jāiztur ļoti liela konkurence, piedalījās 104 izglītības iestādes. Uzņēmuma Grand Eko, kas izstrādāja LSPA ēkas projektu iesniegšanai konkursā, projektētājs Dairis Ošis skaidro: „Lai iestāde iegūtu finansējumu šādā konkursā, ir jāiegulda ļoti liels darbs - jābūt rūpīgi sagatavotai dokumentācijai, kurā ietilpst  energoaudits, arhitektūras projekts u.c., kā arī jābūt ļoti precīzi veiktiem aprēķiniem, lai spētu pamatot, cik lielu energoietaupījumu izdosies iegūt un kāds tā rezultātā būs gāzu emisiju samazinājums. Iesniedzot projektu konkursā, katram ciparam aiz komata ir izšķiroša nozīme, jo pat pāris centu dēļ tas var tikt noraidīts.

Veicot energoauditu LSPA ēkā, rēķinoties ar iespējamo KPFI finansējumu, par energoefektivitātes ziņā ekonomiski pamatotākajiem pasākumiem tika atzīta bēniņu siltināšana, logu un apgaismojuma nomaiņa.

„Ļoti slavējami arī, ka LSPA iepirkuma līgumā ēkā veiktajiem renovācijas būvdarbiem pieprasīja nevis Latvijas likumdošanā noteikto divu gadu garantiju, bet gan piecu gadu garantiju, tādejādi sevi īpaši pasargājot,” uzsver Dairis Ošis.

LSPA ēkas renovācijas projekta kopējās izmaksas ir 318 600 eiro, ietverot energoefektivitātes pasākumus – bēniņu siltināšanu, logu un apgaismojuma nomaiņu, kā arī autoruzraudzību un būvuzraudzību. No kopējām projekta izmaksām 305 000 eiro ir attiecināmās izmaksas, no tām 62,5% jeb 190 700 eiro ir KPFIfonda finansējums, bet projekta iesniedzēju līdzfinansējums - 114 500 eiro jeb 37,5%. No kopējām projekta izmaksām  13 300 eiro ir neattiecināmās izmaksas, ko sedz LSPA.

Informāciju sagatavoja:
žurnāliste Gunita Gaide

LSPA saimniecības direktore Valda Kursa 

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv