IZM IZSTRĀDĀJUSI PRIEKŠLIKUMUS JAUNAM AUGSTĀKĀS IZGLĪTĪBAS FINANSĒŠANAS MODELIM Drukāt
Pirmdiena, 06 oktobris 2014 08:19

IZM Logo 2. oktobrī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotais informatīvais ziņojums, kurā sniegts pārskats par Starptautiskās Rekonstrukcijas un attīstības bankas (Pasaules Banka) īstenotā pētījuma gaitu un rezultātiem, izvirzīti priekšlikumi jaunas augstākās izglītības un augstskolu zinātniskās darbības finansēšanas kārtības ieviešanai un pamatota nepieciešamība palielināt nozares finansējumu.

Informatīvajā ziņojumā IZM piedāvā ieviest vienotu augstākās izglītības un augstskolu zinātniskās darbības finansēšanas modeli, ko veido trīs pīlāri: bāzes, snieguma un inovāciju finansējums. Jaunajā modelī kā sistēmas stabilitātes un ilgtspējas pamats tiek saglabātas studiju vietas. Papildus augstskolas saņems finansējumu, kas stimulē konkurenci par labākajiem rezultātiem studijās un pētniecībā, kā arī mērķa finansējumu pētniecībā izglītības satura un procesa uzlabojumiem un inovācijām.

Pretstatā līdzšinējam augstākās izglītības finansēšanas modelim, kas balstās tikai uz studiju vietu skaitu, jaunajā modelī valsts finansējums tiks piešķirts, ņemot vērā augstskolu snieguma rādītājus  studiju un pētnieciskajā darbā, kā arī stratēģiskās attīstības potenciālu. Tādējādi tiks nodrošināts mērķtiecīgs valsts finansējuma ieguldījums - bāzes finansējums tiks novirzīts sistēmas ilgtspējai, snieguma finansējums - nosprausto izpildes rādītāju sasniegšanai, savukārt inovāciju finansējums - ilgtermiņa attīstības plānošanai.

Pasaules Bankas eksperti uzsver, ka spēja uzlabot augstākās izglītības pieejamību un kvalitāti, ieviešot jaunu finansēšanas modeli, ir tieši saistīta ar ieguldījumu apjomu augstākajā izglītībā. No pētījumā iezīmētajiem trim iespējamiem scenārijiem Latvijas augstākās izglītības finansēšanas modeļa attīstībai atkarībā no pieejamā finansējuma IZM plānotie pasākumi ir vērsti uz zināšanu sabiedrības attīstības scenārija īstenošanu.

Jauna augstākās izglītības modeļa ieviešanai 2015. gadā nepieciešamais finansējums ir 34,5 milj. eiro, no kura 1. pīlāram paredzēts novirzīt 12 milj. eiro, 2. pīlāram -  9,5 milj. eiro, 3. pīlāram  - 3 milj. eiro, bet zinātnes bāzes finansējumam - 10 milj. eiro. Nepieciešamo finansējumu IZM valdībai lūgusi piešķirt  Jauno politikas iniciatīvu 2015. - 2017. gadam ietvaros. Plānots, ka sniegumā balstīta augstākās izglītības un zinātnes finansēšana tiks uzsākta jau 2015. gadā.

Kā IZM informējusi iepriekš, ir noslēdzies pētījums jauna augstākās izglītības finansēšanas modeļa ieviešanai. Pētījums kopš pagājušā gada decembra Latvijā tika īstenots Pasaules Bankas, IZM un Valsts izglītības attīstības aģentūras trīspusējā sadarbības līguma ietvaros. Pētījuma rezultātā ir izstrādāts piedāvājums augstākās izglītības finansēšanai, kas atbilst Latvijas sociālekonomiskajai situācijai un veicina pētniecībā balstītas augstākās izglītības attīstību. Tāpat jaunais modelis paredz rezultātu pārvaldības ieviešanu augstākās izglītības institūcijās un augstākās izglītības piedāvājuma salāgošanu ar Latvijas tautsaimniecības attīstības un darba tirgus vajadzībām.

Ar informatīvo ziņojumu „Par Pasaules Bankas pētījuma rezultātiem un priekšlikumiem jauna augstākās izglītības un augstskolu zinātniskās darbības finansēšanas modeļa ieviešanai un turpmāko nepieciešamo rīcību” var iepazīties Ministru kabineta mājaslapā: http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40335458

Kristīne Keiča
IZM Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļas
konsultante sabiedrisko attiecību jautājumos
67047804, 25708856

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv