LIZDA AR LABKLĀJĪBAS MINISTRU PĀRRUNĀS IZDIENAS PENSIJU IEVIEŠANAS IESPĒJAS PEDAGOGIEM, TAI SKAITĀ SPORTĀ Drukāt
Otrdiena, 01 aprīlis 2014 09:45

OldCeturtdien, 17.aprīlī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvji tiksies ar labklājības ministru Uldi Auguli, lai pārrunātu izdienas pensiju ieviešanas iespējas sporta, speciālās un pirmsskolas izglītības pedagogiem, jo šo amatu pārstāvji ir īpaši pakļauti izdegšanas sindromam, kā rezultātā darbiniekam būtiski zūd darba spēju kvalitāte.

Pedagoga profesija ir pakļauta izdegšanas sindromam, kā rezultātā zudušās darba spējas nav iespējams atgūt, ieviešot jaunas tehnoloģijas, jo darba specifika – tiešā saskare ar bērniem, paliek. Dažādu faktoru ietekmes rezultātā organismā notiek fizioloģiskas un psihoemocionālas izmaiņas, kas noved pie šo pedagogu amatu profesionālo iemaņu zuduma.

„Izdienas pensiju piešķiršana pedagogiem liecinātu par valsts ieinteresētību pedagogu sociālajā aizsardzībā pēc ilgstoša darba, kas viņiem radījis profesionālu izdegšanu. Vēsturiski pedagogi no 1959.gada līdz 1993.gadam bija tiesīgi prasīt izdienas pensiju. Ja vairāk nekā 30 gadus pastāvēja šāda sociālās aizsardzības sistēma, atmiņā tas ir palicis un neizpratne, kādēļ tās vairs nepiešķir, saglabājusies,” minēja LIZDA priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško.

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas datiem vecumā no 50 līdz 62 gadiem strādā 1009 pirmsskolas izglītības skolotāji, 198 pirmskolas izglītības mūzikas skolotāji, 14 pirmskolas izglītības sporta skolotāji, 43 speciālie pedagogi, 181 speciālās izglītības skolotājs un 303 sporta skolotāji. Ministrija savulaik arī aprēķinājusi, ka uz izdienas pensijām minētajās specialitātēs varētu pretendēt apmēram 50 pedagogi gadā.

Labklājības ministrija izdienas pensiju piešķiršanas sistēmu iecerējusi mainīt, jo Latvijā ir pieņemts lēmums paaugstināt vispārējo pensionēšanās vecumu. Šobrīd ministrijas izstrādātās koncepcijas par izdienas pensiju piešķiršanu tālāka virzība ir atlikta uz gadu, jo 28.februāra Nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes sēdē starp iesaistītajām pusēm vēl aizvien bija karstas diskusijas.

Uz tikšanos ar labklājības ministru no LIZDA dosies priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško, priekšsēdētājas vietnieks Jānis Krastiņš, juriskonsulte Brigita Fricsone, Bauskas starpnovadu arodorganizācijas priekšsēdētāja Māra Graudiņa un Valmieras Valsts ģimnāzijas sporta skolotāja Maija Priedīte.

Kā ziņots, viena no LIZDA prasībām valdībai ir koncepcijā par izdienas pensijām iekļaut sporta, speciālās un pirmsskolas pedagogus.

Diskusija: Būs vai nebūs izdienas pensija pedagogiem?

Infografika: Izdienas pensijas saņēmēji, vidējais vecums un pensijas apmērs

 

www.lizda.lv 

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv