Uz sākumu Jaunumi LSPA aktualitātes Apollo.lv: REKREĀCIJA - CILVĒKA FIZISKO, GARĪGO UN EMOCIONĀLO SPĒJU ATJAUNOŠANA
Apollo.lv: REKREĀCIJA - CILVĒKA FIZISKO, GARĪGO UN EMOCIONĀLO SPĒJU ATJAUNOŠANA Drukāt
Piektdiena, 31 janvāris 2014 00:35

Rekreacija katedra«Saviem studentiem saku, ka pēc 40 gadiem darba ņēmējam savā CV būs jānorāda, kur un kā viņš atpūšas, bet darba devējs pēc tā vērtēs viņa darba spējas,» saka Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) Slēpošanas katedras Rekreācijas nodaļas vadītāja profesore Daina Krauksta, kuru kolēģi sauc par rekreācijas programmas «mammu». «Var jau spiest laukā no padotajiem vēl un vēl, tomēr darba devējam ir jāsaprot, ka labi atpūties darbinieks var strādāt ar lielāku atdevi.»

«Esmu studējusi Spānijā un zinu, ja tur cilvēkiem uz ielas pajautās, kas ir rekreācija, viņi nenosauks definīciju, bet noteikti pratīs izstāstīt tās jēgu. Turpretī Latvijā šis termins ir jauns, tādēļ arī darba devēji to nesaprot,» norāda LSPA docente, Rekreācijas programmas vadītāja Ingrīda Smukā. «Rekreācija ir cilvēka atpūta no darba brīvajā laikā. Ir gan garīgā, gan fiziskā rekreācija, bet LSPA studiju programma vairāk ir vērsta uz fizisko.» 

Ja terminu «rekreācija» iegūglējam internetā, tad teju vai pašā augšā manām kāda studenta referātā uzdotu jautājumu, vai rekreācija ir bagātu cilvēku privilēģija?

«Protams, ja cilvēkam ir daudz naudas, viņš var atļauties algot sev personisko rekreācijas speciālistu, taču rekreatīvie pasākumu paši par sevi neprasa lielu finanšu līdzekļu ieguldīšanu,» uzsver Krauksta. «Varam kaut vai šodien doties laukā un darboties. Tāpēc jau nav jādodas uz ārzemēm.» 

LSPA Slēpošanas katedras asociētais profesors Ivars Kravalis atgādina par PSRS laikos tik populāro tūrismu, ceļojot gan ar laivām, gan velosipēdiem, gan slēpēm. «Turpretī mūsdienās tūrisms vairumam asociējas ar viesnīcu un kūrortu tūrismu, tādēļ mēs piedāvājam iet ārā, svaigā gaisā.» 

«Atnākot uz LSPA, es jau zināju, kas ir rekreācija,» papildina LSPA Sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja Ilze Āķe-Vīksne. «Savulaik radiem Amerikā kaimiņš dabūja labi apmaksātu darbu un finanšu resursi ļāva piepildīt ilgi loloto sapni par pārgājienu Lielajā kanjonā. Taču viņš saprata, ka bankā bija tik ļoti «aizsēdējies», ka īstenot sapni traucēja nu jau pavisam cita problēma - fiziskās spējas. Tolaik viņam palīdzēja tieši rekreācijas speciālists. Lai gan baņķieris nebija sporta cilvēks, pusotra gada laikā viņš savu mērķi piepildīja un veica trīs diennaktis ilgu pārgājienu Lielajā kanjonā.»

Tiem, kuriem nepatīk meklēt «pareiza dzīvesveida» piemērus ne austrumu, ne rietumu virzienā, parasti raugās uz ziemeļiem - piemēram, Zviedriju vai Norvēģiju. «Tur rekreatīvie pasākumi ir ikdiena. Pilsētas šajās valstīs ir nelielas un cilvēki atpūšas pie dabas. Doties pārgājienā kalnos ar slēpēm - Norvēģijā tā ir ikdiena. Mūsu kolēģi Zviedrijā vienojas un starp lekcijām kopīgi dodas paskriet krosiņu. Pēc fiziskām aktivitātēm cilvēks ir mierīgāks un līdzsvarotāks.» 

OK. Bet kādēļ nepieciešama vesela studiju programma un rekreācijas speciālisti?

«Lai palīdzētu, ir jāzina kā atjaunot garīgās un fiziskās spējas, jo darot kaut ko nepareizi varam tikai skādēt,» skaidro Kravalis. «Nav noslēpums, ka darba vietu sporta spēlēs cilvēki bieži vien vienīgo reizi gadā uzvelk sporta apģērbu. Izliek sevi visu un tad atkal gadu neko nedara. Tas nav mūsu mērķis. Mūsu mērķis ir tāds, lai fiziskās aktivitātes notiktu regulāri. Bet rekreācijas speciālista galvenais uzdevums ir atrast katra darbinieka spējām un vecumam atbilstošas slodzes. Var jau arī iedzert alu, taču ir svarīgi, lai notiktu arī fiziskās aktivitātes un darbiniekiem būtu interesanti.» 

«Precīzu mērījumu nav, bet kopš 1992. gada darbā ar jauniešiem paši pārliecināmies, ka fiziskie pārbaudījumi nemainās, taču rezultāti mainās un tie liecina par to, ka jauniešu spējas samazinās. Un tam ir daudz dažādu iemeslu,» secina Kravalis. 

«Tieši tāpēc rekreācijas programma ir arī ieguldījums nākotnē,» piebilst Smukā. «Ir svarīgi «ielikt» vajadzību pēc fiziskām aktivitātēm jau bērnu vecumā, lai viņi vēlāk attīstītu šīs tradīcijas savās ģimenēs. Tādēļ mūsu auditorija ir jebkuras vecuma grupas cilvēki.» 

«Interesanti ir tas, ka paši rekreācijas programmas studenti, kuriem brīvdienās bijuši dažādi obligātie pasākumi, pirmdien ierodoties uz lekcijām, atzīst, ka jūtas atpūtušies un atšķirībā no saviem studiju biedriem citās jomās nesūkstās par  to, ka atkal sākusies jauna darba nedēļa,» piebilst Kravalis. 

«Es ceru, ka jau tuvākajā nākotnē Latvija būs ekonomiski attīstīta valsts un cilvēkiem vairs nebūs jāskrien uz trim, četrām darba vietām, bet sabiedrība būs pietiekami zinoša, lai saprastu, ka pēc fiziskām aktivitātēm nerodas tikai nogurums, bet arī dzīvesprieks,» savu nākotnes vīziju uzbur Kravalis. 

Tikmēr Āķe-Vīksne izsaka vēl drosmīgāku pieņēmumu. «Pirms 20 gadiem cilvēki neizprata arī IT speciālista nozīmi darba vietā. Domāju, ka pēc 20 gadiem, kad cilvēkiem būs vēl mazkustīgāks darbs, darba devējs vienkārši vairs nevarēs iztikt bez rekreācijas speciālista.»

UZZIŅAI:

Rekreācijas speciālista profesiju var apgūt, studējot LSPA profesionālajā bakalaura programmā «Sporta zinātne». LSPA Absolvents vienlaikus ar rekreācijas speciālista profesiju iegūst arī otru profesiju – sporta skolotājs vai arī vecākais treneris.

Studiju ilgums – četri gadi, ir valsts budžeta vietas.

Studentu uzņemšana LSPA:
-  Pilna laika klātienes studijām: 2014. gada 14. līdz 25.jūlijs
-  Nepilna laika neklātienes studijām: 2014. gada 18. līdz 22.augusts

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu ">Jānis Freimanis, «Apollo»

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv