Uz sākumu Jaunumi LSPA aktualitātes Alberta Zvejnieka 110 gadu piemiņas pasākums
Alberta Zvejnieka 110 gadu piemiņas pasākums Drukāt
Trešdiena, 13 februāris 2013 11:20

A Zveinieks

ALBERTS  ZVEJNIEKS
(28.12.1902. – 30.11.1988.)

2013.gada 12.februārī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā 110 gadu piemiņas pasākumā tika  godināts izcilais grieķu – romiešu cīņas lielmeistars, treneris un bijušais augstskolas mācībspēks Alberts Zvejnieks.

Piemiņas pasākumu atklāja akadēmijas rektors, profesors Jānis Žīdens. Savā uzrunā viņš atzīmēja šī pasākuma nozīmi jauno speciālistu audzināšanā un izglītošanā, kā arī uzsvēra pagātnes notikumu ciešo saistību ar tagadni un nākotni.

Pasākuma idejas autors, Smagatlētikas katedras vadītājs profesors Leonīds Čupriks kopā ar katedras kolektīvu un sadarbībā ar Latvijas Sporta muzeju izvērta šo pasākumu, kura laikā mūzikas un slaidu ilustrācijas pavadījumā, klausītāji saņēma informāciju no A.Zvejnieka dēla Ivara Zvejnieka un A.Zvejnieka audzēkņa Edgara Mucenieka.

 

I Zvejnieks

IVARS ZVEJNIEKS
(A.Zvejnieka dēls)

Pasākumā piedalījās un to pozītīvi novērtēja Latvijas Cīņas federācijas prezidents Dzintars Urbančiks, viceprezidents Aleksejs Kostirevs un ģenerālsekretārs Jānis Rončs.

Pasākumu varam vērtēt ar Fridriha Nīčes vārdiem: “Darīt auglīgu pagātni un radīt nākamību - lūk, tagadnes uzdevums.

Liels paldies pasākuma vadītājam docentam Sergejam Saulītem un visiem, kuri veicināja šī pasākuma organizēšanu. Sirsnīgs paldies Latvijas Sporta muzejam par muzeja ekspozīcijas materiāliem.  

Informāciju apkopoja un pasākumu fotogrāfēja
doc. Andris Pimenovs


 

28.decembrī, pirms 110 gadiem, Krustpils apriņķī Jāņa Zvejnieka ģimenē piedzima Alberts. Jau skolas gados viņš izcēlās no pārējiem vienaudžiem ar savu labo fizisko attīstību. Dzīvojot Daugavpilī nodarbojās ar vieglatlētiku, vingrošanu un beidzot ar cīņas sportu. Būdams jau rīdzinieks pirmos atzīstamākos panākumus guva 1926.gadā izcīnot Latvijas meistara (čempiona) nosaukumu grieķu - romiešu cīņā smagajā svarā. 1927.gadā kļuva par Latvijas absolūto meistaru, iegūstot zeltkaļa Kārļa Vītoliņa dāvāto zelta godalgu. 1928.gadā Amsterdamas olimpiādē bija Latvijas karognesēja godā. Latvijas meistara godā A.Zvejnieks bija 6 reizes un 16 Latvijas izlases komandas sastāvā cīnījās Starptautiskajās sacensībās. Eiropas čempionātos piedalījās 5 reizes. 1934.gadā Romā un 1935.gadā Kopenhāgenā izcīnīja bronzas medaļas, bet 1936.gadā bija Berlīnes Olimpisko spēļu dalībnieks smagajā svarā. Trīsdesmito gadu beigās pārtrauca aktīvās sporta gaitas. Turpinot darboties cīņas sportā 1939.gadā Eiropas čempionātā Oslo A.Zvejnieks piedalījās kā tiesnesis un Latvijas cīkstoņu komandas pārstāvis. 1940.gadā absolvēja Latvijas fiziskās audzināšanas institūtu pie Latvijas Tautas Universitātes, un 1948.gadā eksterni LVFKI (LSPA).

Pēc kara Latvijā nodibinājās cīņas sekcija, vēlāk federācija. Vadību brīvajā cīņā uzņēmās Alberts Zvejnieks. Jau 1928.gadā ar Kārli Pētersonu Latvijā pirmo reizi demonstrēja brīvo cīņu. Ilgus gadus A.Zvejnieks bija treneris brīvajā un grieķu – romiešu cīņā un arī kā vecākais treneris brīvajā cīņā ar sekmēm vadīja Latvijas izlasi dažāda mēroga sacensībās. Izcilākie audzēkņi: Goda sporta meistars Jānis Jēkabsons, sporta meistari – Ēriks Cihovskis, prof. Andrejs Cālītis, Boļeslavs Matusēvičs, Pēteris Cvikcelms, Imants Eidiņš, Bjurgans Veršiņins, Aivars Bašēns, Zigismunds Červinskis, Maksims Furmans, Valdis Ķiploks, Jānis Zvejnieks, Eduards Skavenecs un citi.

No 1947.gada līdz 1952.gadam, un no 1958.gada līdz pensijas gadiem (1965.) strādāja par docētāju LSPA Smagatlētikas katedrā, dodot savas zināšanas un dzīves pieredzi tādiem sporta vadītājiem kā profesoriem Ilgvaram Forandam un Tālivaldim Jēkabsonam, Latvijas Nopelniem bagātajam trenerim Haimam Koganam, doc. Viesturam Saulītim, FILA kategorijas tiesnešiem Ērikam Matvejam un Ansim Krūzītim, Boļeslavam Matusēvičam, Jurim Legzdiņam un daudziem, daudziem...

Par sasniegumiem cīņas sportā A.Zvejniekam 1948.gadā piešķīra PSRS Goda Sporta meistara nosaukumu, bet 1965.gadā Vissavienības Goda Sporta tiesneša nosaukumu.

Mūsu atmiņas par Albertu Zvejnieku, kurš savu mūžu veltīja cīņas sportam saistās ar dzīvesprieku, principialitāti un sportisko stāju darbā un sadzīvē.


 

 

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv